Zahájení klíčové politické sezony v Číně, která spojí síly pro modernizační úsilí

Nejvýznamnější čínský politický poradní orgán zahájil své výroční zasedání ve čtvrtek v Pekingu a zahájil tak hlavní politickou sezonu roku v zemi, která spojí síly pro úplné budování moderní socialistické země.

Čínský prezident Si Ťin-pching a další čínští vůdci se zúčastnili úvodního zasedání ve Velké síni lidu.

„V letošním roce si připomínáme 100. výročí založení Komunistické strany Číny (KSČ) a zároveň počátek nové cesty k úplnému vybudování moderní socialistické Číny,“ řekl Wang Yang, předseda Národního výboru Číny Lidové politické poradní konference (ČLPPK), shromáždění více než 2000 politických poradců.

Wang vyzval politické poradce, aby svou moudrost a sílu věnovali budování moderní socialistické země.

Národní lidový kongres (NLK), nejvyšší čínský zákonodárný sbor, zahájí své výroční zasedání v pátek. Dvojitá setkání, označovaná také jako „dvě zasedání“, stanoví obecnou národní agendu nejen pro nastávající rok.

Očekává se, že premiér Li Keqiang předloží vládní pracovní zprávu, která bude pečlivě sledována, protože Čína se objevila mezi prvními zeměmi, které účinně potlačují pandemii covid-19, bezpečně znovu otevřou ekonomiku a obnoví ekonomický růst. Očekává se, že ve zprávě budou uvedeny rozvojové cíle a plán země na rok 2021.

Čínský HDP meziročně vzrostl o 2,3 procenta a v roce 2020 dosáhl 101,6 miliardy jüanů (asi 343 miliard Kč).

Zhang Liqun, vědecký pracovník Centra státní správy pro rozvoj, uvedl, že čínská ekonomika je odolná, má potenciál a bude dále rozvíjet udržitelný růst do roku 2021.

Zhang však poznamenal, že primárním cílem ekonomického rozvoje není hledat pěkně vypadající číslo HDP, ale zvyšovat kvalitu růstu a zajišťovat blahobyt lidí.

Očekává se, že letošní dvě zasedání přilákají větší pozornost doma i ze zahraničí, protože zákonodárci zde hodlají narýsovat plán rozvoje Číny na dalších patnáct let – návrh osnovy 14. pětiletého plánu (2021–2025) a dlouhodobé cíle až do roku 2035

„Letošní dvě zasedání neslouží pouze k práci v roce 2021, ale také k cílům a úkolům stanoveným ve 14. pětiletém plánu. Musíme splnit velké poslání naší doby,“ řekl Bai Chongen, člen národního výboru ČLPPK a děkan Vysoké školy ekonomie a managementu na univerzitě Tsinghua.

Návrh osnovy bude v centru pozornosti pro svá komplexní a cílená opatření odrážející novou čínskou rozvojovou filozofii, uvedl Xin Ming, profesor Stranické školy Ústředního výboru KSČ (National Academy of Governance).

Témata včetně vysoce kvalitního ekonomického rozvoje, sci-tech inovací, vitalizace venkova a ochrany životního prostředí také upoutají velkou pozornost, uvedl Xin a dodal, že paradigma rozvoje „dvojího oběhu“ bude dalším vrcholem, v němž se domácí a zámořské trhy navzájem posilují, přičemž hlavní oporou je domácí trh.

Čtrnáctý pětiletý plán dále objasní, jak bude Čína realizovat strategii dvojího oběhu a dosahovat vysoce kvalitního rozvoje, říkají pozorovatelé a upozorňují, že uvolnění domácí poptávky je zásadní pro podporu čínského růstu, ale toto nové paradigma rozvoje neznamená, že Čína nepodpoří své další otevírání.

Snaha Číny o soběstačnost „neznamená, že zavře své brány, ale naopak vybuduje nové paradigma rozvoje založené na širším a vyšším otevření“, vysvětlil Wang Yiming, člen národního výboru ČLPPK.

Během minulého roku Čína aktivně spolupracovala s dalšími zeměmi a regiony. V listopadu podepsala dohodu o regionálním komplexním hospodářském partnerství (RCEP) a v prosinci dokončila jednání o investiční dohodě s Evropskou unií.

„Čínská ekonomika byla hluboce integrována do globální ekonomiky. Jak Čína vstupuje do nové fáze vývoje, její vazby se světovou ekonomikou se ještě více sblíží,“ řekl Ji Zhiye, bývalý šéf Čínského institutu současných mezinárodních vztahů, který je také člen národního výboru ČLPPK. Ji uvedl, že mezinárodní metropole optimisticky vnímají čínský trh díky obchodnímu prostředí země a ekonomické odolnosti.

Dvě zasedání, která se vracejí k tradičnímu březnovému harmonogramu, jsou ztělesněním úspěchu Číny v účinném zvládnutí epidemie covid-19. Uspořádání znovu potvrzuje, že čínský politický, ekonomický a sociální život se vrací do normálu a vnáší důvěru do světa uprostřed boje proti viru.

Zhang Wenhong, vedoucí Centra infekčních nemocí v šanghajské nemocnici Huashan na Fudanské univerzitě, řekl, že doufá, že Čína díky svým protiepidemickým zkušenostem a silným kontrolním opatřením letos nebude mít problém se zásadním oživením covid-19.

Podle Zhanga, který také vede šanghajský tým klinických expertů covid-19, je podpora očkování po celé zemi hlavní fází kontroly epidemie. Ke konci února bylo v Číně podáno více než 52 milionů dávek vakcín covid-19.

Dnešní svět je zasažen pandemií století a významnými změnami, které se za posledních sto let nikdy neudály, což přináší pro Čínu na její budoucí cestě mnoho rizik a výzev.

Celonárodní čínská jednota je nejpevnější podporou při překonávání všech druhů obtíží a tato dvě zasedání jsou důležitou platformou pro spojení síl v zemi, uvedl Luo Jie, zástupce NLK a vedoucí nemocnice Taihe v Šijanu (Shiyan) v provincii Chu-pej (Hubei) v centrální Číně.

Letošní dvě zasedání spojí lidi na společné cestě a ve snaze o světlejší budoucnost s velkými příležitostmi, uvedl další zástupce NLK Cui Genliang.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *