V neděli byl zveřejněn společností New China Research, která je think tankem agentury Xinhua News Agency, výzkumný dokument s názvem „Čínské studie zmírnění chudoby: Perspektiva politické ekonomiky“, shrnující některé glosáře související s praktikami zmírňování chudoby v zemi následovně:
METODA KAPKOVÉ ZÁVLAHY
„Metoda kapkové závlahy“ je nový koncept založený na přesné čínské strategii zmírňování chudoby. Vyrovnává klesající účinek „stékání“ ekonomického růstu a přesouvá charakteristické rysy snižování chudoby v Číně od „zápkavového zavlažování“ k „přesnému kapkovému zavlažování“.
„Teorie stékání“ tvrdí, že pokud je celkový ekonomický objem velký, bohatství přirozeně „stéká“ ke dnu a chudí se zbaví chudoby.
Nicméně, pokud je zmírňování chudoby prováděno do určité míry, efekt „stékání“ bude velmi oslaben, což znesnadní úplné vyřešení problému chudoby.
Ve srovnání s nesměrovaným efektem „stékání“ míří „metoda kapkového zavlažování“ přímo na každou chudou domácnost a je účinným způsobem, jak chudobu úplně odstranit.
ŠEST PŘESNÝCH OPATŘENÍ
Aby byla zajištěna metoda kapkového zavlažování, musejí pracovníci pomáhající s odstraňováním chudoby zjistit odpovědi na čtyři otázky: „Komu bude nabídnuta pomoc a podpora,“ „Kdo nabídne pomoc a podporu,“ „Jak nabídnout pomoc a podporu“ a „Jak měřit konec zmírňování chudoby“.
Na místě bylo stanoveno „šest přesných opatření“, která odkazují na přesnou identifikaci chudých, přesná uspořádání projektu, správné použití finančních prostředků, opatření zaměřená na domácnost, přesné umístění úředníků pro pomoc při chudobě ve vesnicích a měřitelné účinky úlevy od chudoby.
Prostřednictvím šesti přesných opatření a dalších politických kroků Čína posílila své úsilí o zmírnění chudoby v první linii a metodicky zaměřila své zdroje, fondy a projekty přímo na chudé.
PROJEKT PŘEMÍSTĚNÍ
Jedná se o speciální projekt na zmírnění chudoby zaměřený na chudé lidi, kteří žili v oblastech s drsným životním prostředím. Za posledních pět let bylo přesídleno více než 9,6 milionu lidí, aby se zmírnila chudoba, což odpovídá přesunu země se středně velkou populací. Přesídlením úplně změnili svůj osud.
Například vesnice Atulieer, která se nachází na úpatí hory Daliang v jihozápadní Číně, se kvůli svému nebezpečnému terénu nazývá „Cliff Village“.
V minulosti se vesničané mohli spoléhat pouze na 17 částí žebříků vyrobených z révy a dřeva, které jim umožnily přístup do vnějšího světa. V roce 2017 byl prostřednictvím místní kampaně na zmírnění chudoby postaven ocelový žebřík se 6000 ocelovými trubkami. V květnu 2020 přešlo přes 80 chudých rodin ve vesnici z útesu po ocelovém žebříku a přestěhovalo se do svých nových domovů poblíž krajského města.
EKOLOGICKÉ ZMÍRŇOVÁNÍ CHUDOBY
V roce 2016 údaje ukázaly, že 95 procent chudé čínské populace a většina chudých regionů byly v oblastech s křehkým a citlivým ekologickým prostředím pod klíčovou ochranou.
Ačkoli jsou tato místa obvykle bohatá na přírodní zdroje, problém, že „prostředí nedokáže uživit místní obyvatele“, je poměrně výrazný.
V úsilí o přesné zmírňování chudoby přijala země různá opatření, jako je ekologická kompenzace a přemístění. Zintenzivnila úsilí o obnovení ekologického prostředí v chudých oblastech, vybudovala zelené průmyslové systémy s regionálními charakteristikami, kombinovaný průmyslový rozvoj, přemisťování chudých lidí a ekologickou výstavbu, vedla chudé lidi k hledání zaměstnání v zelených průmyslových odvětvích a prozkoumala ekologicky přátelské cesty ke zmírnění chudoby zohledňující jak ochranu ekologického prostředí, tak vývoj zmírnění chudoby.
PŘEVOZNÍCI
To se týká čínských vesnických kádrů pomáhajících při zmírňování chudoby, kteří spojili roli vůdce, koordinátora, mobilizátora a supervizora. Tito „převozníci“ využívají politiky a zdroje k budování „lodí“ k „převozu“ zbídačených komunit a jednotlivců ke společné prosperitě.
3milionový podpůrný tým pokrývá každou chudou vesnici a ve vesnicích sídlí již několik let. Hraje klíčovou roli při identifikaci chudé populace, zjišťování příčin chudoby, provádění politik na zmírnění chudoby a odchod z ní.
Spolu s tímto módním slovem je další známá fráze: Mechanismus vesnicky založeného zmírňování chudoby, který pokračuje v tradici stravování, bydlení a spolupráce s masami. Čína zavedla tento mechanismus jako strukturu pracovního týmu založeného na vesnicích.
Cílem mechanismu je zajistit, aby politiky na posílení zemědělství, přínos pro zemědělce a obohacování venkovských oblastí ve vesnicích a domácnostech postižených chudobou byly řádně prováděny a aby se zdroje na zmírnění chudoby používaly právě v těchto vesnicích a domácnostech.
DÍLNY ZMÍRŇUJÍCÍ CHUDOBU
Jedná se o způsob organizace výroby, který pomáhá chudým získat zaměstnání v místních a blízkých oblastech. Využíváním nečinných venkovských pozemků a domů byly založeny tovární dílny nebo domácí decentralizované zpracovatelské dílny.
Tyto dílny vytvořily pracovní místa pro velký počet chudých lidí v odvětvích včetně zpracování průmyslových a zemědělských produktů, řemesel, zemědělství a chovu a hrály pozitivní roli při pomoci chudým lidem zvýšit příjmy a zbavit se chudoby.
Ve zbídačených komunitách bylo založeno více než 32 000 „dílen na zmírnění chudoby“, které umožnily 437 000 lidem pracovat v blízkosti domova.
Kromě těchto workshopů se organicky objevily další lokalizované inovace, mimo jiné „zmírnění chudoby pomocí elektronického obchodování“ a „zmírnění chudoby díky cestovnímu ruchu“.
Vezměme si například zmírnění chudoby díky elektronickému obchodování. Pomocí elektronického obchodování mohou lidé ve venkovských oblastech postižených chudobou získat zaměstnání, zahájit podnikání a prodávat své vysoce kvalitní místní zemědělské produkty online. Takový přístup „propojení světa prostřednictvím internetu“ prolomí hranice času a prostoru, které brání prodeji zemědělských produktů, poskytuje produkty ze vzdálených oblastí „kanálem“ na městské trhy a umožňuje rozvoji internetu přinést větší výhody chudé oblasti.
VÝCHODO-ZÁPADNÍ PÁROVACÍ PROGRAM
Jak termín naznačuje, prosperující oblasti na východě se spojily s málo rozvinutými oblastmi na západě, aby pomohly těm druhým zbavit se chudoby.
Neustálé úsilí a spolupráce v průmyslových odvětvích, službách, podpoře talentů, finanční podpoře a mobilizaci sociálních sil zajistily, že chudé venkovské obyvatelstvo snížilo svou chudobu a všechny chudé kraje byly zbaveny chudoby do roku 2020 s odstraněním celkové regionální chudoby.
Typickým příkladem maximální míry mobilizace všech stran v boji proti absolutní chudobě byl program párování, který využil tradičních hodnot země „pomáhat si navzájem“ a „pomáhat potřebným“.
NENECHÁVEJME NIKOHO STRANOU
V roce 2014 čínský prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že během jeho inspekce v provincii Ťiang-su (Jiangsu) by neměl zůstat pozadu ani jeden jednotlivec, ani rodina. Boj Číny proti chudobě zahrnuje všechny lidi bez ohledu na jejich etnický původ, region a rodinné zázemí, aby bylo možné dosáhnout cíle budování středně prosperující společnosti ve všech ohledech do roku 2020. Od roku 2012 se práce na zmírnění chudoby změnila ze „zavlažování povodněmi“ na „přesné zavlažování kapkami“, zaměřené na nejchudší z chudých se sloganem „nenechat nikoho stranou“.
Sjednocení cílové orientace a orientace na problémy, stejně jako kombinace strategické perspektivy a proveditelnosti, se staly nejživějším zobecněním přesného zmírnění chudoby, což také ukazuje, jak strana pevně uplatňuje svůj závazek ke „společné prosperitě“.