Historická dohoda o zeměpisném označení mezi Čínou a EU přináší výhody oběma stranám

Zahájení platnosti historické dohody o zeměpisných označeních (GI) mezi Čínou a Evropskou unií (EU) počátkem tohoto měsíce přináší výhody jak pro čínské, tak pro evropské spotřebitele a výrobce, uvedl šéf portugalské obchodní agentury.

Dohoda o ochraně zeměpisných označení přinesla výhody jak čínským a evropským spotřebitelům, tak i zemědělcům a společnostem, které vyrábějí zboží s vyšší přidanou hodnotou, uvedl Luis Castro Henriques, předseda představenstva a generální ředitel portugalské agentury pro obchod a investice.

Jako člen EU Portugalsko „využívá velmi zvláštních klimatických a půdních podmínek“, které dovolují „vlastní pěstitelské a výrobní techniky“, uvedl Henriques v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua.

Dohoda se v první fázi vztahuje na vína z regionů Alentejo, Dao, Douro, Porto a takzvaného „Vinhos Verdes“ (zelená vína) vyráběná v Portugalsku, uvedl.

Zahrnuje i odrůdu hrušek zvanou „Pera Rocha“, která se pěstuje v okolí hlavního města Lisabonu.

„Portugalsko je ve srovnání s kontinentálním rozměrem Číny malou zemí, a proto se rozhodlo pro produkci zemědělsko-potravinářského zboží v menším měřítku, s důrazem na specializaci a  diferenciaci kvality, což zvyšuje úroveň poptávky od konečného spotřebitele,“ řekl Henriques.

Portugalské zemědělsko-potravinářské výrobky mají „jedinečné vlastnosti, které si čínský spotřebitel zaslouží znát a ocenit“, uvedl.

Na druhou stranu uvedl: „Čínské výrobky, na které se vztahuje dohoda s EU, se setkají s lepším uznáním pravosti a kvality ze strany portugalských spotřebitelů, čímž ocení obchod mezi Portugalskem a Čínou.“

Obchodní bilance mezi Portugalskem a Čínou, týkající se zemědělsko-potravinářských výrobků a nápojů, se podle portugalských úřadů zvýšila z 180,7 milionu eur (210,8 milionu amerických dolarů) v roce 2016 na 210,2 milionu eur (252,2 milionu dolarů) v roce 2020.

To odhaluje „rostoucí význam, který tento sektor získal ve vztahu mezi oběma zeměmi“, řekl Henriques.

Na druhé straně vývoz portugalských zemědělsko-potravinářských výrobků do Číny za posledních pět let vzrostl o 38,8 procenta, a to díky platnosti nového zdravotního protokolu mezi čínskými a portugalskými celními úřady.

„Čínský trh vykazuje větší apetit pro portugalské víno, ať už je to červené, bílé, zelené a obohacené, stejně jako pro pivo a lihoviny, jako jsou gin, griotka a další destiláty,“ řekl.

V Číně jsou také velmi dobře přijímány portugalské produkty rybolovu, jako jsou humři či krabi, a kromě mléčných výrobků i olivový olej, káva, čokoláda, ovocné džusy a tradiční sladkosti.

„V Číně si místní odborníci dobře uvědomují kvalitu portugalských produktů,“ uvedl.

„Doufáme, že se čínský trh stane stále více tradičním trhem pro portugalské zemědělsko-potravinářské výrobky, protože čínští spotřebitelé hledají produkty vyšší kvality, a věříme, že portugalská nabídka má na tomto trhu veškerý potenciál růstu,“ uvedl.

Pokud jde o obchodní vyhlídky, které tato dohoda otevírá, Henriques uvedl, že portugalské společnosti, které obchodují s produkty zeměpisných označení, se budou moci na čínský trh dívat sebevědoměji.

„Je to proto, že budou chráněny příslušnými místními orgány před možnými přestupky, pokud jde o duševní vlastnictví a uzurpaci značky. Budou také těžit z většího uznání svých produktů a jejich image, což jistě pomůže zvýšit obchod mezi EU a Čínou,“ řekl.

Dohoda o zeměpisném označení mezi Čínou a EU vstoupila v platnost 1. března.

Zeměpisné označení je štítek používaný k identifikaci zeměpisného původu produktu a je důležitým typem práva duševního vlastnictví. Podle dohody se ve stejný den dostalo pod ochranu 100 zeměpisných označení z každé strany, zahrnujících alkohol, čaj, potraviny a zemědělské produkty.

Druhý seznam zeměpisných označení, který se skládá ze 175 zeměpisných označení z každé strany, má projít ochrannými postupy během příštích čtyř let.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *