Flotila čínských trolejbusů mění elektrickou veřejnou dopravu v hlavním městě Mexika

Obyvatel Mexico City Jose Luis Aranda vystupuje ve městě z nového trolejbusu a zjišťuje, jak tichá a pohodlná byla jeho jízda, přičemž cestující mohli udržovat bezpečnou vzdálenost v dnešním postpandemickém světě.

Sedmdesátiletý veřejný účetní řekl, že už nějakou dobu viděl trolejbusy čínské výroby přijíždět a odjíždět, ale teprve nedávno použil jedno z elektrických vozidel známých díky své špičkové technologii a energetické účinnosti.

„Líbí se mi, jak vypadá, líbí se mi, jak je pohodlný, hlavně, jak je tichý. Má také panel, který vám ukáže všechny zastávkym a dokonce zde hraje hudba,“ řekl Aranda.

Místní orgány i veřejnost se shodly, že úhledné modro-černé trolejbusy vyrobené v Číně předním výrobcem autobusů Yutong významně modernizovaly 70 let starou trolejbusovou síť ve městě a přilákaly nové zákazníky.

Od chvíle, kdy do Mexika začaly v roce 2019 přicházet z továrny Yutong v centrálním čínském městě Čeng-čou (Zhengzhou), sloužila flotila 193 trolejbusů s nulovými emisemi dojíždějících do hlavního města podél několika hlavních dopravních tepen, jako jsou Eje Central nebo Central Axis.

„Rozhodně je rozdíl (ve srovnání se starými vozy) obrovský … je velmi prostorný, takže lidé mohou udržovat odstup,“ řekl Aranda.

Maria del Carmen Martinez, která 15 let jezdila trolejbusy každý den za svou matkou, uvedla, že nová vozidla zkrátila její dobu jízdy téměř o polovinu a podstatně zlepšila její zážitek z cesty.

„Jsou hezčí, jsou čisté a jsou klimatizované,“ řekl 58letý realitní konzultant.

Do čínských trolejbusů se snadno nastupuje, protože jejich podlahy jsou nižší, díky čemuž jsou přístupnější, uvedl ředitel Electric Transport Service Guillermo Calderon.

Navíc jsou tato vozidla dobře větraná, což snižuje riziko přenosu viru, a jsou o 50 procent energeticky účinnější, dodal.

„Ano, existují úspory, pokud jde o spotřebu na ujetý kilometr. Dochází k významnému snížení až o 50 procent,“ řekl Calderon pro agenturu Xinhua.

Místní vláda pořídila čínská vozidla, aby se trolejbus stal jedním z pilířů jejího úsilí o zvýšení elektromobility v jednom z nejlidnatějších měst na světě, které se potýká s dopravními zácpami a znečištěním ovzduší.

S využitím vozidel vyrobených v Číně město za dva roky zdvojnásobilo svou flotilu ekologických trolejbusů.

Podle Calderona ztrácela chátrající síť cestující a tím i peníze.

Počet cestujících v trolejbusové síti, která spojuje stanice metra s rychlou přepravní službou Metrobus, se do poloviny února zvýšil na 100 000 denně ze 70 000 v předchozích měsících, uvedl.

Úřady byly schopny rychle rozšířit trasy trolejbusů, aniž by musely stavět nové trolejové vedení, protože vozidla Yutong jsou vybavena baterií a mají dojezd 75 km bez připojení k napájení, uvedl Calderon.

„Výkon byl mimořádný … Baterie se vybily jen ze 7 procent a byly vzápětí dobity konvenčním připojením k trolejovému vedení,“ řekl.

Řidiči si pochvalovali autonomii, kterou baterie nabízí, což jim umožňuje snadněji se vyhnout potenciálnímu narušení provozu, jako jsou vozidla blokující trolejbusový pruh, vyřazení troleje z dosahu nebo výpadky proudu.

„Dříve nám nehoda zabránila v průjezdu. Teď překážku objedeme a pokračujeme dál,“ řekl řidič se dvěma desetiletími zkušeností, který požadoval anonymitu.

Když v lednu oznámila renovaci trolejbusových linek, starostka Claudia Sheinbaum uvedla, že projekt elektromobility postupuje mílovými kroky.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *