Dohoda o zeměpisných označeních podpoří obchod mezi Čínou a EU

V pondělí vstoupila v platnost dohoda o zeměpisných označeních (GI) mezi Čínou a Evropskou unií (EU), která stimuluje dvoustranný obchod a je dalším milníkem ve spolupráci mezi Čínou a EU.

GI je štítek používaný k identifikaci zeměpisného původu produktu a stává se důležitým typem práva duševního vlastnictví.

Podle dohody se 100 zeměpisných označení na obou stranách zahrnujících alkohol, čaj, potraviny a zemědělské produkty, dostalo pod ochranu ve stejný den, což znamená, že spotřebitelé z Číny a EU si mohou koupit autentické speciality bez obavy z podřadného a falešného zboží.

Jako „první čínská dvoustranná dohoda na vysoké úrovni o zeměpisných označeních, která vstupuje v platnost, dokládá závazek Čína a EU podporovat volný a otevřený obchod založený na pravidlech multilaterálního obchodního systému,“ uvedl v pondělí mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin.

„To poskytne nový impulz hospodářské a obchodní spolupráci mezi Čínou a EU a přispěje k upevnění hospodářského a obchodního základu komplexního strategického partnerství mezi Čínou a EU,“ poznamenal.

PŮVODNÍ KVALITA ZARUČENA

Spolu s „našimi čínskými protějšky“ nabízí model „100 + 100“ lepší ochranu pro různá zeměpisná označení, uvedl Vincent Perrin, generální ředitel Comite Interprofessionnel du Vin de Champagne, obchodního sdružení, které zastupuje zájmy nezávislých výrobců šampaňského.

„Čína si stále více uvědomuje hodnotu zeměpisných označení: má velmi bohaté dědictví potravinářského a řemeslného know-how a spotřebitelé stále více hledají záruky autenticity,“ řekl Perrin agentuře Xinhua.

„Tato dohoda zaručí ochranu stovce zemědělsko-potravinářských zeměpisných označení EU na čínském trhu. Jedná se o další krok, který svědčí o vůli Evropské unie a Číny úzce spolupracovat,“ uvedl Rodolphe Lameyse, výkonný ředitel společnosti Vinexposium, která organizuje různé akce vína a lihovin.

Dodal, že je důležité chránit evropské produkty se zeměpisným označením proslulé svou „kvalitou a rozmanitostí“ na úrovni EU i na celosvětové úrovni, „aby byla zaručena jejich autenticita a zachována jejich pověst pro spokojenost čínských spotřebitelů“.

„Dohoda … je pro Evropu a Čínu nesmírně důležitá, protože na oplátku bude Čína moci používat evropské logo i pro svá zeměpisná označení. Toto uznání umožní čínským výrobcům těžit z ekonomického rozvoje, který zeměpisná označení umožňují,“ řekl Lameyse.

Vína z DOQ (označení kvalifikovaného původu) Priorat patří mezi španělské značky zahrnuté v dohodě. Salus Alvarez, prezident DOQ Priorat, řekl agentuře Xinhua: „Naším cílem je ukázat vysokou úroveň, pokud jde o kvalitu a záruku původu, takže to, co tato dohoda dělá, je konsolidace toho, čím jsme a čím se chceme stát.“

ZINTENZIVNĚNÍ BILATERÁLNÍHO OBCHODU

Podle čínského ministerstva obchodu dodá dohoda nový impulz do hospodářské a obchodní spolupráce mezi Čínou a EU, což může být prospěšné pro podniky i spotřebitele na obou stranách.

„Pomůže producentům chránit místní konkurenceschopnost, zlepšit kvalitu a pověst zboží a chránit spotřebitele před paděláním … a pomůže vysoce kvalitním čínským potravinám vstoupit do obydlí obyčejných lidí v Itálii,“ řekl Livio Mazzanti, oblastní manažer pro Čínu vinařské společnosti Marchesi Mazzei, agentuře Xinhua.

„Mám rád hodně čínského jídla a čaj má v Itálii velký trh. Jelikož je tento původ chráněn, mohou Italové nakupovat čínské jídlo s větší důvěrou,“ dodal Mazzanti a poznamenal, „že se očekává, že prodeje čínských potravin v Itálii a Evropě rychle porostou.“

Jose Luis Benitez, generální ředitel Španělské vinařské federace, věří, že prognózy vývozu vína do Číny ukazují rostoucí trend.

„Čína je v současné době čtvrtým největším španělským trhem s lahvovými víny. Existují však předpovědi, že by se Čína mohla stát pro španělská vína druhým největším trhem,“ uvedl.

OBROVSKÝ POTENCIÁL K VYUŽITÍ

Kromě stovky chráněných zeměpisných označení bude v příštích čtyřech letech do seznamu zeměpisných označení přidáno dalších 175 produktů z každé strany.

Do rozšířeného seznamu budou také zahrnuta zeměpisná označení, jako jsou Xuan Paper, Huangmei Cross-stitch, Shu Brocade a Qingshen Bamboo Weaving, které představují tradiční čínskou kulturu, což také potenciálně přispěje k oboustranné kulturní výměně.

Analytici se domnívají, že obrovský potenciál dohody má zvláštní význam, zejména na pozadí nejistot charakterizovaných unilateralismem, obchodním protekcionismem a pokračující pandemií covid-19.

Mezi 175 produkty EU, které budou zahrnuty do seznamu, patří vína ze severovýchodní španělské oblasti Priorat, která jsou mezinárodně uznávaná pro svou kvalitu.

„O vína Priorat se stále více zajímá čínská společnost a o tuto smlouvu se stále více zajímá malé rodinné vinařství Priorat,“ řekl Alvarez.

Přestože dopad pandemie tlumil rostoucí obchodní vazby mezi prodejci vína Priorat a čínským trhem, Alvarez věří, že se podnikání brzy zlepší.

„Předpokládáme, že v roce 2021 dojde k opětovnému spojení s čínským trhem, a věříme, že přátelské vztahy a důvěra jsou i nadále velmi silné,“ uvedl.

Polská vodka byla také zahrnuta do seznamu 100 evropských zeměpisných označení, která jsou v Číně chráněna. „Čína je obrovským trhem a velkou příležitostí pro výrobce polské vodky,“ řekl Xinhua Andrzej Szumowski, prezident polské asociace výrobců vodky.

„Čínský trh má obrovský potenciál růstu, pokud jde o jídlo a pití z Evropy,“ zdůraznil Szumowski.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *