Čínské technologické firmy zkoumají budování bezuhlíkového internetu

Čínský internetový průmysl zaznamenal v posledních desetiletích silný růst, ale jeho datová centra, rozsáhlé servery a mobilní základnové stanice spotřebovávají energii stále rychlejším tempem. Čínské technologické firmy proto začaly pracovat na zelených řešeních.

Podle zprávy čínského státního energetického výzkumného ústavu se odhaduje, že spotřeba elektřiny samotnými datovými centry v roce 2020 překročí 200 miliard kWh, což představuje 2,7 procenta spotřeby elektřiny v zemi.

Do roku 2030 spotřeba elektřiny v čínských datových centrech přesáhne 400 miliard kWh, což představuje 3,7 procenta celkové spotřeby elektřiny v zemi, dodala zpráva.

„Spotřeba elektřiny v čínském internetovém průmyslu roste přibližně o deset procent za rok. Za sedm nebo osm let se zdvojnásobí a v budoucnu se stane hlavním zdrojem spotřeby energie,“ řekl profesor Wang Yuanfeng z pekingské univerzity Jiaotong agentuře Xinhua.

Wang, expert na snižování emisí uhlíku a zastánce ekologického rozvoje, uvedl, že podniky v tomto odvětví by měly jednat rychle a budovat zelenější internetovou infrastrukturu.

Čínští technologičtí giganti, jako jsou Huawei a Tencent, se pokoušejí vybudovat bezuhlíkový internetový průmysl.

Na světovém mobilním kongresu v Šanghaji 2021, který se konal v únoru, společnost Huawei představila své řešení pro bezuhlíkovou síť včetně minimalizovaných základnových stanic, serverových polí, datových center a širokého využívání zelené elektřiny.

Viceprezident společnosti Huawei a prezident její produktové řady pro digitální napájení Zhou Taoyuan uvedl, že společnost Huawei může snížit spotřebu energie pomocí vysoce výkonných a nízkoenergetických serverů a vysoce integrovaných serverů a minimalizovat tak nasazení základen.

Její datová centra mohou pomocí technologie nepřímého odpařovacího chlazení ušetřit 17 procent energie ve srovnání s tradičním chlazením vodou, dodal Zhou.

Hlavní viceprezident společnosti Sugon Energy Yao Yong věří, že zdokonalení technologie chlazení kapalinou je nejlepší způsob, jak překonat překážku energetické účinnosti datového centra.

„Může zlepšit stabilitu, efektivitu a životnost serverů a zlepšit hustotu nasazení serverů. Datová centra mohou být šetrnější k životnímu prostředí, s menším hlukem a recyklovaným odpadním teplem.“

Tencent si pro vybudování svých datových center vybral regiony s dostatečnou zelenou energií, například Chuaj-laj (Huailai) severočínské provincii Che-pej (Hebei), která má dostatek větrné elektřiny, nebo Čching-jüan (Qingyuan) v jihočínské provincii Kuang-tung (Guangdong) s dostatkem vodní energie.

V Qingyuanu používají datová centra kromě spotřeby vodní energie také vysoce účinný napájecí modul a technologii bezplatného chlazení, která využívá přírodní zdroje chladu, aby snížila hodnotu PUE (efektivity spotřeby energie) na 1,25.

PUE je měřítkem toho, jak efektivně využívá počítačové datové centrum svou energii. Čím nižší PUE, tím zelenější datové centrum.

V roce 2019 čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií, správa národních vládních úřadů a národní energetická správa společně vydaly směrnici na podporu zelených datových center, která navrhuje, aby do roku 2022 byla hodnota PUE nově vybudovaných velkých a super velkých datových center v zemi na úrovni nižší než 1,4.

Všechna tato opatření jsou součástí úsilí země o dosažení zeleného a vysoce kvalitního rozvoje.

Podle letošní vládní pracovní zprávy Čína vypracuje akční plán pro dosažení maximálních emisí uhlíku do roku 2030 a zlepšení struktury průmyslu a energetického mixu.

Tencent přijal technologii „tri-supply“, která kombinuje dodávky energie, vytápění a chlazení ve svých datových centrech za účelem zlepšení komplexní efektivity využívání energie.

Využívá také čistou energii generovanou střešními fotovoltaickými systémy. V datovém centru Qingyuan dosahuje celková instalovaná kapacita střešního fotovoltaického systému špičku 13,3 megawattů (mWp).

Tencent uvedl, že pouhé použití technologie „tri-supply“ v jeho datových centrech může ušetřit 3500 tun standardního uhlí a snížit každoročně 23 300 tun emisí oxidu uhličitého, což odpovídá vysazení 36 000 stromů ročně.

I malé zlepšení energetické účinnosti internetové infrastruktury přinese při dlouhodobém provozu zařízení velký rozdíl, uvedl Wang Yuanfeng.

Wang vyzval čínské internetové firmy, aby rozšířily své technologie uhlíkové neutrality do širších oblastí a umožnily tradičním průmyslovým odvětvím snížit více emisí uhlíku.

Chytré fotovoltaické projekty společnosti Huawei kombinují umělou inteligenci (AI), cloud computing a tradiční fotovoltaickou stanici. Nasměrováním solárních panelů na aktivní sledování slunečního světla může inteligentní fotovoltaická stanice generovat až o 18,7 procenta více elektřiny než tradiční.

Podle společnosti Huawei její odvětví výroby zelené energie a efektivní spotřeby elektřiny dosud vyprodukovaly 325 miliard kWh zelené elektřiny a ušetřily 10 miliard kWh energie, což odpovídá vysazení 220 milionů stromů.

Pony Ma, předseda Tencentu a zástupce 13. Národního lidového kongresu (NPC), předložil během čtvrtého zasedání 13. NPC návrh na vyvrcholení uhlíkových emisí a uhlíkové neutrality.

Návrh uvádí, že technologické firmy mohou poskytnout ekologická řešení pro odvětví, jako je tradiční energetický průmysl, ke snížení emisí uhlíku, jako je například použití technologie AI k optimalizaci rychlosti spalování kotlů v tepelných elektrárnách a pružné přidělování elektřiny.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *