Čína významně pomáhá Africe se zrušením dluhů a restrukturalizací

Nedávný výzkum z čínsko-afrického workshopu na univerzitě Johns Hopkins University (JHU) naznačuje, že Čína hrála významnou roli v pomoci africkým zemím při správě jejich dluhů.

Vzhledem k tomu, že koronavirová krize prohlubuje hospodářskou krizi v afrických zemích s nízkými příjmy, ekonomové a další odborníci tvrdí, že oddlužení je zásadní, uvedla analýza Washington Post z 26. února.

Čínské banky nabídly africkým zemím „významnou“ restrukturalizaci dluhu ještě před pandemií a pokračují v tom i nadále, uvedl příspěvek s odvoláním na pracovní dokument publikovaný Čínsko-africkou výzkumnou iniciativou na Škole pokročilých mezinárodních studií JHU.

Vědci zdokumentovali 16 případů restrukturalizace dluhu v hodnotě 7,5 miliardy amerických dolarů v 10 afrických zemích v letech 2000 až 2019 a zjistili, že Čína odepsala kumulované nedoplatky nejméně 94 bezúročných půjček ve výši přes 3,4 miliardy dolarů.

Rovněž poznamenali, že čínští věřitelé nepodnikli soudní spory v případech nesplácení dluhů ani nepraktikovali zabavení majetku.

Africké národy zaznamenávají rychlejší oddlužení z Číny než ze Západu a držitelé dluhopisů a soukromí západní věřitelé se podle analýzy ještě muejsí připojit k úsilí o oddlužení Skupiny 20.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *