Čína považuje velikost a rychlost přílivu zahraničního kapitálu za kontrolovatelnou

Velikost a tempo přílivu zahraničního kapitálu do Číny jsou v současnosti stále kontrolovatelné, uvedla společnost Xinhua Finance v úterý s odvoláním na Guo Shuqing, šéfa Čínské bankovní a pojišťovací regulační komise (CBIRC).

Guo učinil poznámky na úterním zpravodajském briefingu s tím, že v současnosti je přirozené, že do Číny bude proudit zahraniční kapitál, protože čínské oživení pokračuje a čínská aktiva jsou vzhledem k relativně velkému rozpětí ve srovnání se srovnatelnými zahraničními aktivy poměrně atraktivní z hlediska cen.

Čína si je jistá, že najde rovnováhu mezi podporou dalšího otevírání přeshraničních kapitálových toků a současně zabráněním přehnané volatilitě na domácím finančním trhu, tvrdí Guo.

Od vypuknutí pandemie covid-19 celosvětová ekonomika prošla značnými výkyvy, přičemž ve většině zemí došlo k hospodářskému poklesu. V tomto kontextu vyspělé země v Evropě a Americe, národy zasažené epidemií a některé rozvojové země přijaly aktivní fiskální politiku a extrémně uvolněnou měnovou politiku, jejíž vedlejší účinky se však postupně projeví.

S výrazným nárůstem likvidity na celém světě zaznamenala čínská ekonomika, která je díky vysoce globalizované světové ekonomice úzce propojena s ostatními ekonomikami, výrazný nárůst přílivu zahraničního kapitálu, dodal Guo.

Statistiky s čínským systémem zahraničního obchodu (CFETS) ukázaly, že čistý nákup dluhopisů zahraničními institucemi na čínském trhu mezibankovních dluhopisů dosáhl 143,8 miliardy jüanů (asi 483 miliard Kč). Nákupy upřednostňovaly čínské státní dluhopisy a dluhopisy bank, přičemž tyto dva typy dluhopisů představovaly 54 procent a 27 procent z celkových investic dluhopisů zahraničních institucionálních investorů na trhu mezibankovních dluhopisů minulý měsíc.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *