Čína je schopná zajistit výplatu starobního důchodu

Čína je schopna zajistit výplatu starobních důchodů včas a v plné výši i přes loňské snížení pojistného na sociální pojištění, uvedl v pátek ministr pro lidské zdroje v zemi.

Bilance čínského starobního důchodového fondu v současnosti činí 4,7 miliardy jüanů (asi 16 miliard Kč), uvedl na tiskové konferenci Zhang Jinan, ministr lidských zdrojů a sociálního zabezpečení.

S cílem zmírnit podnikovou zátěž a chránit trh práce před dopadem epidemie covid-19 snížila čínská vláda v roce 2020 příspěvky na sociální pojištění od zaměstnavatelů o 1,54 miliardy jüanů (asi 5,2 miliardy Kč), z čehož podle pojistného na starobní důchod činilo 1,33 miliardy jüanů (asi 4,5 miliardy Kč), uvedl Zhang.

Přes ztrátu příjmů se vládě podařilo v loňském roce vyplatit starobní důchody včas a v plné výši, dokonce zvýšit výplaty důchodů ve prospěch přibližně 120 milionů důchodců.

Zhang věřil v budoucí výplaty starobního důchodu, protože letos očekává roční provozní přebytek ze starobního důchodového fondu.

Zvyšování centrální fiskální podpory, dostupné investiční kanály a rozšiřování strategických rezerv sociálního zabezpečení by také podpořilo včasné a plné výplaty starobních důchodů, uvedl.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *