Čína a Spojené arabské emiráty se dohodly na posílení spolupráce v mnoha oblastech

Hostující čínský státní radní a ministr zahraničí Wang Yi se v neděli sešel se svým protějškem ze Spojených arabských emirátů (SAE) šejkem Abdulláhem bin Zayedem al-Nahyanem, během schůzky se obě strany dohodly na prohloubení spolupráce v různých oblastech.

S vědomím, že oba národy jsou „dobří přátelé, dobří partneři a dobří bratři“, Wang zdůraznil, že vztahy mezi Čínou a SAE jsou založeny na vysoké úrovni vzájemné důvěry a hluboce zakořeněného tradičního přátelství. Silné přátelství a vzájemná důvěra mezi hlavami obou států poskytují pevnou záruku pro nepřetržitý rozvoj vztahů mezi Čínou a SAE.

Čína podporuje Spojené arabské emiráty při zajišťování jejich národní bezpečnosti a stability, nezávisle zkoumá vývojovou cestu v souladu s jejími vnitrostátními podmínkami, bojuje proti náboženskému extremismu a hraje pozitivní roli v mezinárodních a regionálních záležitostech, uvedl Wang.

Řekl, že Čína oceňuje silnou podporu SAE v otázkách týkajících se hlavních čínských zájmů.

Studie fáze 3 vakcíny covid-19, kterou společně provádějí Čína a Spojené arabské emiráty, vytvořila rekord v mnohonárodnostních a rozsáhlých klinických studiích a významně přispěla k podpoře mezinárodní spolupráce v boji proti koronavirům, uvedl diplomat a dodal, že Čína je ochotna neustále inovovat modely a rozšiřovat rozsah spolupráce se SAE.

Wang uvedl, že Čína je ochotna spolupracovat se SAE na posílení propojení iniciativy Hedvábné stezky a 50letého národního rozvojového plánu SAE, rozšíření vzájemně výhodné spolupráce v oblastech jako energetika a nové technologie, finance a investice a společně podporovat mezinárodní vzájemné uznávání zdravotních kódů.

Obě strany rovněž potřebují posílit spolupráci v oblasti boje proti terorismu a radikalizaci, uvedl Wang a dodal, že Čína nabídne SAE plnou podporu pořádání světové výstavy v Dubaji a bude spolupracovat se všemi stranami na zajištění úspěchu Zimních olympijských her 2022 v Pekingu.

Wang uvedl, že Čína je ochotna posílit komunikaci a koordinaci se SAE v nadnárodních institucích, jako je OSN, společně chránit skutečný multilateralismus, prosazovat demokratizaci mezinárodních vztahů, podporovat rozmanitost civilizací, dbát na ústřední roli OSN a hájit autoritu mezinárodního práva a mezinárodních smluv.

Čínský diplomat uvedl, že Čína a arabské státy dosáhly dohody o společném návrhu iniciativy pro spolupráci v oblasti bezpečnosti dat, což naznačuje, že obě strany jsou ochotny aktivně se podílet na formulování pravidel globální digitální ekonomiky.

Čína předložila pětibodovou iniciativu pro dosažení bezpečnosti a stability na Středním východě a doufá, že regionální země udrží ducha nezávislosti, prozkoumají bezpečnostní rámec, který odpovídá regionálním potřebám, a najdou cestu rozvoje, která vyhovuje jejich národním podmínkám, dodal Wang.

Šejk Abdulláh řekl, že Číňané by měli být hrdí na pozoruhodné úspěchy Číny v oblasti rozvoje a její úspěch při zvládání pandemie covid-19 a dodal, že Spojené arabské emiráty jsou také hrdé na to, že mají takového strategického partnera, jakým je Čína.

Vyjádřil podporu Spojených arabských emirátů politice jedné Číny, snahy Číny chránit rozmanitost světových civilizací a vedoucí úlohu Číny v prosazování globálního společného rozvoje.

Spojené arabské emiráty doufají, že prohloubí spolupráci s Čínou v oblastech, jako jsou zdraví, zemědělství, věda a technologie, řešení změny klimatu a prevence dezertifikace, aby bylo dosaženo vzájemně prospěšných výsledků, uvedl diplomat SAE.

Řekl, že Spojené arabské emiráty jsou ochotny spolupracovat s Čínou v boji proti terorismu, zejména vyvinout větší úsilí v oblasti radikalizace s cílem zajistit mír a stabilitu na Středním východě.

Sheikh Abdullah také vyjádřil naději, že obě strany budou dále koordinovat a spolupracovat v rámci OSN. Uvedl, že Spojené arabské emiráty oceňují aktivní účast Číny na světové výstavě v Dubaji a podporují Čínu při pořádání zimních olympijských her v Pekingu.

Obě strany si rovněž vyměnily podrobné názory na mezinárodní a regionální otázky společného zájmu.

Obě strany navíc dosáhly v zásadě dohody o vzájemném uznávání zdravotního kódu. Po jednáních se oba ministři zúčastnili online ceremonie ke spuštění společné výrobní linky na plnění lahví s vakcínami.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *