Příspěvek čínských vakcín je zásadní pro globální reakci na covid-19

Čínské vakcíny zásadním způsobem přispívají k celosvětové reakci na covid-19, protože dodávky určené pro jiné země hrají velkou roli, uvedl v úterý šéf britské výzkumné firmy Airfinity Rasmus Bech Hansen.

Hansen, zakladatel a výkonný ředitel londýnské společnosti Airfinity, v internetovém rozhovoru pro společnost Xinhua uvedl, že čínská role ve výrobě a distribuci vakcín covid-19 je významná.

„Protože pandemie je v Číně pod kontrolou, existuje menší tlak na to, aby vakcíny zůstaly na domácím trhu. Čína zároveň rychle zvyšuje výrobu,“ uvedl.

Rozvojové země se potýkají s problémy v zavádění vakcín vzhledem k omezené kapacitě skladování zásob při extrémně nízkých teplotách a jednou z výhod čínských vakcín je, že nevyžadují  skladování při tak nízkých teplotách, uvedl Hansen.

„Snadněji se distribuují a snáze se balí. Zejména pro země se středními a nízkými příjmy hrají významnou roli a dá se očekávat, že to bude pokračovat,“ řekl.

Čína se zavázala, že bude i nadále poskytovat vakcíny covid-19 dalším zemím, zejména těm rozvojovým, a znovu potvrdila svůj závazek učinit z vakcín globální veřejné blaho.

Hansen však zdůraznil, že stále existuje obrovský nesoulad mezi nabídkou a poptávkou a že je třeba po celém světě rychle zvýšit produkci.

„Překážkou je skutečně výroba. Existuje několik velkých producentů, přičemž Čína je jedním, Indie je dalším, USA, někteří v Evropě, ale svět skutečně potřebuje schopnost vyrábět ve větším měřítku,“ uvedl generální ředitel .

„V zásadě potřebujeme mnohem více vakcín, které jsou k dispozici. Jakákoli vakcína v terénu je dobrá a pomáhá řešit světový problém.“

Čína podpořila své společnosti při provádění společného výzkumu a výrobě vakcín se zahraničními partnery a své vakcíny Sinopharm a Sinovac již exportovala do zemí včetně Spojených arabských emirátů (SAE), Maroka, Turecka a Chile.

Čína podepsala dohodu s Gavi, aliancí pro vakcíny, která se oficiálně připojila začátkem října ke COVAX, což je globální iniciativa spolupracující s vládami a výrobci na zajištění toho, aby vakcíny covid-19 byly celosvětově dostupné jak pro země s vyššími, tak s nižšími příjmy.

„Pokud jde o COVAX, Čína má kandidáty, kteří se účastní COVAX. Očekávám, že se Čína plně zapojí jako součást dodávky COVAX a bude hrát důležitou roli a myslím, že značné množství vývozu z Číny ukazuje správným směrem,“ řekl Hansen.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *