Lunární Nový rok je skvělá příležitost pro čínské značky získat globální povědomí

Čínský lunární Nový rok je skvělou příležitostí pro čínské značky získat celosvětové povědomí, protože Rok vola, který začíná od pátku, je za rohem, řekl David Haigh, generální ředitel Brand Finance, v písemném rozhovoru pro Xinhua.

„Čínský (lunární) Nový rok je již slavným festivalem po celém světě a stává se důležitou kulturní událostí, která lidem často dává příležitost vyzkoušet během oslav čínské značky a výrobky,“ uvedl Haigh, generální ředitel nezávislé londýnské společnosti pro oceňování značek a strategické poradenství.

Ilustrativním příkladem je tradiční čínský destilát Baijiu, který „konzumují hlavně Číňané, ale u cizinců je označován jako nápoj na oslavu čínského Nového roku, který musíte mít,“ uvedl.

Haigh uvedl, že je přesvědčen, že čínské značky by se měly této kulturní akce chopit, aby získaly povědomí o značce na trzích, na které je obvykle obtížné vstoupit.

„Existuje mnoho příležitostí, které je třeba využít, například potenciální sponzorování čínských (lunárních) novoročních slavností,“ uvedl.

Při vědomí, že stále více se rozvíjející čínské značky vstupují na světovou scénu, Haigh to označil za „působivý výkon“, kterého se podařilo dosáhnout za poslední desetiletí.

Podle nejnovější zprávy Brand Finance Global 500 2021 se Čína umístila na druhém místě z hlediska rozdělení hodnoty značky podle země – jak v počtu značek, tak v celkové hodnotě značky, dodal.

„84 čínských značek v žebříčku tvoří více než 20 procent z celkové hodnoty značky, což představuje pozoruhodných 1,5 miliardy amerických dolarů,“ řekl Haigh.

„Je to působivý výkon, vzhledem k tomu, že před 10 lety se v žebříčku objevilo pouze 27 čínských značek,“ poznamenal.

Když už mluvíme o hnacích faktorech, které stojí za vznikem čínských značek, Haigh uvedl, že „těžily z posílení ekonomiky a umožnily průmyslovým odvětvím s tradiční výhodou – jako je bankovnictví a pojišťovnictví – stát se většími a silnějšími“.

„Klíčovým faktorem výkonu čínských značek je však inovace, zejména v oblasti technologií,“ uvedl a dodal, že WeChat, Huawei a Alibaba „se staly značkami superstar, které splňují měřítka stanovená společnostmi jako Apple, Samsung a Amazon.“

Na otázku, zda věří, že čínské značky budou v následujících letech ve světě stoupat, Haigh odpověděl „Ano“.

Vysvětlil, že zatímco mnoho zemí – včetně Spojených států a většiny Evropy – stále podléhá omezením kvůli pandemii covid-19, čínská ekonomika se rychle zotavila z propadu způsobeného pandemií.

Haigh také uvedl, že kromě pandemie čínské značky těží z vládních iniciativ, jako je Hedvábná stezka, která „posílila globální reputaci národa“.

Na otázku ohledně současných omezení, která brání čínským značkám oslovit světové spotřebitele, Haigh uvedl, že hlavní otázkou je, že „většina z nich je geograficky omezená“.

„Tento problém dokládají některé z nejslavnějších čínských značek – ICBC (průmyslová a obchodní banka v Číně), Ping An (čínská pojišťovna) a Yili (čínský výrobce mléčných výrobků)… Přestože patří mezi nejcennější na světě ve svých oborech, povědomí o (jejich) značkách mimo Čínu je omezené, “uvedl.

Dále navrhl, aby se těmto čínským společnostem podařilo „prorazit geografická omezení a získat globální vliv“.

„Jelikož si více čínských společností uvědomuje, že jejich značka je důležitým přínosem pro dlouhodobý obchodní růst, očekáváme, že čínské značky budou i nadále vzkvétat,“ uvedl.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *