Italský podnikatel zkoumá čínský svět koření

Když Gianluca Luisi poprvé vyzkoušel pikantní čínský horký hrnec, otupilo mu to ústa takovým způsobem, že si myslel, že si z něj jeho přátelé ztropili žert. Ale teď je Ital nejen spokojen s náročnou chutí, ale také se ponořil hluboko do obchodu s kořením.

Luisiho kancelář v jihozápadní čínské obci Čchung-čching (Chongqing) je plná všech druhů koření. Pikantní omáčky jsou označeny ve stupních od nuly do 75. Existují dokonce i náramky a manžetové knoflíčky inspirované červeným chilli.

„Toto je náš nově uvedený produkt, pepřový prášek s názvem ,měkké ucho‘. ,Měkké ucho‘ v čchung-čchingském dialektu znamená poslušný manžel. Jsem naprosto měkké ucho,“ řekl Luisi plynulou čínštinou. On je známý pod svým čínským jménem Zhang Luka.

Luisi (33) se začal učit čínsky při bakalářském studiu v Londýně. Přitahován k čínské kultuře a historii, rozhodl se požádat o výměnný program na Pekingské univerzitě.

Po ukončení studia nastoupil v roce 2014 na nově otevřený italský konzulát v Čchung-čchingu. Během tří let pracoval pro řadu italských společností, aby jim usnadnil podnikání v Číně a proměnil příležitosti ve skutečné výhody pro obě strany.

Poté, co se Luisi usadil v jihozápadním čínském městě, zamiloval se do typicky kořeněného místního jídla, ačkoli ho zpočátku překvapilo, jak může být v jednom hrnci tolik chilli. „Dozvěděl jsem se, že to je místní způsob stravování, a já sám se teď neobejdu bez pálivého hrnce,“ řekl.

Luisi vidí v rozsáhlé čínské kulinářské kultuře tržní potenciál a věří, že má dobrou pozici, aby zvýšil povědomí o čínské kuchyni a její ocenění mezi cizinci.

Na konci roku 2017 opustil svou práci a založil společný podnik s čínskou společností DeZhuang specializující se na „hotpot“, která bude vyrábět čínské jídlo pro zámořské trhy.

„Když jsem byl mladý, mým snem bylo stát se astronautem. Pak jsem vstoupil do diplomacie. Nyní šířím do světa čínskou kuchyni. Různé kariéry, ale v podstatě stejné. Vždy chci vidět vnější svět a propagovat mezinárodní komunikaci,“ řekl.

Chilli papričky jsou široce používány v mnoha zemích a regionech, jako jsou Čína, Itálie, Mexiko a Korejská republika, a jsou dokonalou komoditou pro mezikulturní podnikání a obchod, uvedl.

Luisi vytvořil značku s názvem ChinEAT. „Je to kombinace „Číny“ a „jídla“. Naším cílem je používat chilli jako médium a vyrábět a prodávat kreativní čínské jídlo, jako jsou pikantní omáčka a kořeněné nudle,“ řekl.

Tým ChinEAT vytvořil více než 100 chilli produktů prodaných do více než 40 zemí a regionů.

Mají kategorizovanou kořenitost ve stupních od nuly do 75 pro různé země. Pikantní 75stupňová základna hotpotů je často dodávána do Korejské republiky, uvedl.

Kromě toho, že Luisi přináší do světa čínské jídlo, přináší do Číny také zahraniční jídlo. Dováží nový druh červeného vína, aby ho spojil s kořeněnou kuchyní, a nazval jej „MALA“, což v čínštině znamená otupující a kořeněný pocit. Jak se blíží čínský lunární Nový rok, chystá se donést víno na společnou novoroční oslavu s rodinou své manželky v I-pinu (Yibin) v oblasti S‘-čchuan (Sichuan).

Pokud jde o budoucnost, je docela sebevědomý. „Za posledních 10 let zaznamenala Čína rychlý rozvoj. Když jsem před 10 lety cestoval vlakem z Xi’anu do Čcheng-tu, trvalo mi to více než 20 hodin. Dnes jsou to jen čtyři,“ řekl.

„Díky rychlému rozvoji Čína poskytuje cizincům spoustu příležitostí k uskutečnění jejich snů,“ uvedl.

V roce 2018 založil Luisi World Chilli Alliance, neziskovou organizaci podporující výměnu v globálním chilli průmyslu. Plánuje pořádat World Chilli Festival, zřídit mezinárodní muzeum chilli a rozšířit online a offline prodejní kanály, aby pomohl více lidem ocenit jeho chuť.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *