Evropské společnosti těží z rychlého oživení čínského trhu

Další evropské společnosti těží z rychlého oživení čínského trhu a Čína hraje svou roli při podpoře Evropské unie (EU) k návratu zpět na správnou cestu, uvedl ve středu německý expert pro společnost Xinhua.

„Čína může hrát docela důležitou roli. Evropské společnosti, zejména z automobilového průmyslu a luxusního průmyslu, v současné době těží z oživení čínského trhu,“ uvedl Jost Wuebbeke, ředitel společnosti Sinolytics, berlínské poradenské společnosti se specializací na Čínu se zvláštním důrazem na technologickou a digitální transformaci Číny.

„Pro hospodářské oživení je velmi důležité, aby země EU dostaly pandemii pod kontrolu a prosazovaly očkovací kampaň. První věcí je dokončit náš domácí úkol,“ řekl Wuebbeke.

Statistický úřad Eurostat v pondělí uvedl, že Čína se v loňském roce stala hlavním obchodním partnerem EU a předstihla USA.

Dovoz bloku z Číny v roce 2020 meziročně vzrostl o 5,6 procenta na 383,5 miliardy eur (9,9 miliardy Kč) a vývoz vzrostl o 2,2 procenta na 202,5 ​​miliardy eur (5,25 miliardy Kč). Podle Eurostatu mezitím došlo v obou směrech k výraznému poklesu obchodu EU s USA.

„Nedávný vývoj není zcela překvapivý,“ uvedl a dodal, že Čína již byla v roce 2019 druhým největším obchodním partnerem EU s podílem téměř 14 procent, zatímco USA měly v roce 2019 přibližně 15 procent.

Vzhledem k tomu, že se čínská ekonomika rychleji zotavuje z dopadu pandemie, rostl vývoz a dovoz mezi EU a Čínou navzdory nepříznivým podmínkám v roce 2020. Zejména dovoz EU z Číny silně rostl, zatímco růst vývozu do Číny byl o něco mírnější, poznamenal Wuebbeke.

Podle odborníka existují dva trendy nepřetržitého vývoje objemu obchodu.

Na jedné straně oživení Číny ve druhém čtvrtletí roku 2020 vytvořilo stabilní poptávku po evropských produktech, zejména v automobilovém a luxusním zboží. Na druhou stranu prodloužené blokování v Evropě vytvořilo obrovskou poptávku po elektronice, zábavním a zdravotnickém zboží, které se vyrábí v Číně.

Čína zůstává důležitým cílem německých vývozců strojů, vozidel a automobilových dílů, elektronických zařízení a chemikálií. Wuebbeke věří, že růstový potenciál čínského trhu je „stále obrovský“.

Čína je největší německou importní zemí od roku 2015. V roce 2020 byla Čína největší importní zemí Německa a druhou největší exportní zemí, oznámil Federální statistický úřad (Destatis) začátkem tohoto měsíce.

„Evropa je rovněž velkým trhem pro výrobky vyrobené v Číně. Se vzestupem přeshraničního elektronického obchodu uvidíme také rostoucí přítomnost společností Alibaba a JD.com v Evropě,“ uvedl Wuebbeke.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *