EU se otevírá použití schválených vakcín covid-19

Evropští lídři prokázali otevřenost k používání vakcín covid-19 vyvinutých jakýmkoli dodavatelem, jakmile projdou testy Evropské unie.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý uvedla, že vakcíny proti koronavirům z Ruska a Číny mohou být schváleny pro použití v EU, pokud „ukážou všechny údaje“, citovala agentura AFP.

Pokud čínští výrobci „ukážou všechna data … pak by mohli získat … podmíněné přístup na trhu jako ostatní,“ řekla von der Leyenová zákonodárcům na zasedání.

Mluvčí komise v úterý uvedl, že jedním z kritérií pro smlouvy EU na vakcíny bylo, aby producenti měli kapacitu na jejich výrobu uvnitř bloku.

Evropa nyní čelí nedostatku vakcín, protože továrny dodávají vakcíny pomaleji, než se očekávalo.

EU dosud podepsala dohody se šesti dodavateli vakcín, ale schválené vakcíny pocházejí od společného podniku USA a Německa Pfizer a BioNTech, britsko-švédské nadnárodní společnosti AstraZeneca a společnosti Moderna ze Spojených států.

Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý uvedla, že každá vakcína covid-19 je v EU vítána, protože blok čelí problémům s dodávkami vakcín.

„Srbsko, které očkuje čínskou vakcínou, očkuje rychleji. Vždy jsme tvrdili, že každá vakcína, která se snaží získat souhlas od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), je velmi vítaná,“ ​​uvedla Merkelová v televizním rozhovoru pro německé veřejnoprávní vysílání ARD.

Německá kancléřka potvrdila, že do konce léta by každý v Německu mohl dostat alespoň první ze dvou nezbytných dávek očkování. V národní očkovací kampani se zatím nic nepokazilo.

K poznámkám Merkelové se připojil i francouzský prezident Emmanuel Macron, který uvedl, že ve Francii budou vítány všechny vakcíny schválené evropskými a vnitrostátními zdravotnickými orgány.

Rozhodování o vakcíně by mělo být spíše vědecké než politické, řekl Macron v úterý televizi TF1.

Španělská ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová ve středu uvedla, že Španělsko bude „otevřené“ použití ruské vakcíny proti koronavirům Sputnik V, jakmile ji EMA povolí.

Maďarsko je zatím jediným členským státem EU, který povolil použití čínské vakcíny Sinopharm COVID-19 a ruské vakcíny.

Jeden z balkánských partnerů EU, Srbsko, schválil široké portfolio zahrnující vakcíny vyrobené v Rusku a Číně. Země obdržela v polovině ledna milion dávek čínských vakcín Sinopharm.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *