Etiopie očekává zlepšení distribuce pohonných hmot pomocí čínského smluvního železničního projektu

Pomocí „chvályhodné pracovní efektivity“ čínské stavební společnosti usiluje etiopská vláda o zlepšení distribuce pohonných hmot v zemi včasným dokončením čínského smluvního železničního projektu.

V exkluzivním rozhovoru pro Xinhuu uvedl Tadesse Hailemariam, výkonný ředitel etiopského podniku pro zásobování ropou, že východoafrická země předpokládá přepravu ropy z džibutského přístavu do střední Etiopie pomocí nedávno Čínou zahájeného železničního projektu.

Etiopie, vnitrozemská země vysoce závislá na dovážených ropných produktech, položila v neděli základní kámen železničního projektu spojujícího centrální etiopské tržní město Awash s přístavem Džibuti, jehož dodavatelem je China Civil Engineering Construction Corporation (CCECC).

„Palivo hraje v naší ekonomice velkou roli. Jako celek je palivo v energetickém sektoru na předním místě,“ řekl Hailemariam a zdůraznil „obrovský dopad a roli“, kterou hraje palivo v zemědělství, stavebnictví a dopravě této východoafrické země.

„Měli jsme velmi starou železnici z Džibuti do Addis Abeby, která je nyní opuštěná. Ale to, co dělá tuto (novou železnici) zvláštní, je to, že je to elektrifikovaný vlak a jeho účinnost je mnohem lepší než ta stará,“ řekl Hailemariam.

„Účinnost dopravního systému jednoduše znamená, že palivo by mohlo dorazit z Awashu do Džibuti do osmi hodin, zatímco u silničních nákladních vozidel to trvá dva až tři dny,“ uvedl.

Šéf Ethiopian Petroleum Supply Enterprise také vysoce ocenil úsilí čínského dodavatele, aby projekt dokončil včas.

„Čínští dodavatelé jsou velmi efektivní. Ze svých zkušeností s nimi a z historického pozadí čínských dodavatelů mohu doufat, že projekt může být dokončen před termínem. Nyní to plánují dokončit do devíti až dvanácti měsíců, ale doufejme, že to zvládnou dříve, než se očekává,“ potvrdil Hailemariam.

Železniční trať, jejíž dokončení je naplánováno do jednoho roku, by mohla přepravovat dva vlaky naftových tankerů denně a v blízké budoucnosti dosáhnout roční přepravní kapacity 1,3 milionu tun. Z dlouhodobého hlediska by její přepravní kapacita stoupla na šest vlaků denně.

Čínské společnosti se staly hlavními partnery Etiopie při stavbě železnic.

Dodavateli železnice Addis Abeba – Džibuti, jako první elektrifikované nadnárodní železnice ve východní Africe, jsou dvě čínské společnosti Ethiopian Petroleum Supply Enterprise a CCECC. Železnice poskytne různé přepravní služby místním obyvatelům, a to včetně přepravy zboží podléhajícího rychlé zkáze, vozidel, obilovin a hnojiv.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *