Ekonomika „zůstaň doma“ v období lunárního Nového roku

Kvetoucí ekonomika „zůstaň doma“ pravděpodobně přinese nový základ pro růst a velikost trhu v Číně. Lidé jsou povzbuzováni, aby na každoroční svátky jara zůstali, kde jsou, a zastavili tak šíření epidemie covid-19.

„Nakoupil jsem si hodně jídla a občerstvení online a pravděpodobně strávím většinu prázdnin přejídáním se a sledováním televize,“ řekl Huang Jingjing, 29letý zaměstnanec banky, který se místo návratu do svého rodného města ve východočínské provincii Ťiang-su (Jiangsu) rozhodl zůstat v Pekingu.

Jarní festival nebo čínský lunární Nový rok je důležitou příležitostí pro rodinná setkání, která připadá na 12. února tohoto roku.

„Je škoda, že neoslavím svátek se svou rodinou, ale s tolika možnostmi domácí zábavy si nemyslím, že se budu nudit nebo budu osamělý,“ řekl Huang.

V Číně se spotřebitelské preference přesouvají k elektronickému obchodování, online zábavě a vzdělávání již více než deset let. Epidemie covid-19 však tento trend urychlila a ukázala se jako požehnání pro společnosti, které slouží ekonomice „zůstaň doma“.

Čínské online prodeje částečně poháněné epidemií v roce 2020 meziročně vzrostly o 14,8 procenta na 9,8 bilionu jüanů (asi 33 miliard Kč), což z Číny učinilo osmý rok po sobě největší světový maloobchodní online trh.

Před svátkem lunárního Nového roku, který obvykle vyvolává největší masový pohyb lidí na planetě, čínské úřady doporučily migrujícím pracovníkům a obyvatelům zůstat na místě, zavázaly se zajistit dostatečné zásoby každodenních potřeb a požádaly platformy elektronického obchodování a logistické společnosti, aby zajistily normální provoz během celého období.

„Očekáváme, že poptávka po domácí spotřebě bude letos i nadále explodovat, zejména během svátků lunárního Nového roku,“ řekl Wang Nian, spolupracovník Institutu tržní ekonomiky v rámci Centra pro výzkum vývoje Státní rady.

Online platformy pro doručování potravin, včetně Meituan a Ele.me, spolupracují s populárními cateringovými značkami na zahájení produkce balených nebo polobalených svátečních jídel, takže mladší generace budou moci slavit svátek tradičním způsobem s pochoutkami se snadnou přípravou.

Obchodníci se také zaměřují na různé skupiny lidí poskytováním přizpůsobených jídelních sad, jako jsou balíčky večeří pro jednu osobu a balíčky večeří pro rodiny pro šest až 10 osob, s cílem získat více spotřebitelů.

„Boom online spotřeby vynahradí snížení offline spotřeby,“ uvedl Wang.

Spotřebitelské výdaje během svátků lunárního Nového roku budou pravděpodobně nižší než jiné roky, kvůli opatřením na omezení pohybu lidí. Vzhledem k nízké srovnávací základně v roce 2020 však bude Čína během prázdnin stále hlásit meziroční růst spotřeby, uvedl Wang.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *