Digitální měna vydaná ke zvýšení spotřeby na jarním festivalu

Několik čínských měst používá digitální renminbi (RMB) ke zvýšení spotřeby během nadcházejícího jarního festivalu a propagaci používání nové formy měny.

Peking distribuuje registrovaným obyvatelům 10 milionů jüanů (asi 33 milionů Kč) digitální měny prostřednictvím loterie ve virtuálních červených obálkách, každá v hodnotě 200 jüanů (asi 660 Kč).

Majitelé měny mohou utrácet e-peníze od 10. do 17. února ve vybraných online a fyzických obchodech pokrývajících oděvy a obuv, kina, hotely a další oblasti, uvedl v sobotu městský úřad pro finanční dohled.

Spotřeba využívající digitální měnu je obzvláště podporována při zimních sportovních aktivitách, protože město se připravuje na intenzivnější využívání nové formy měny během nadcházejících zimních olympijských her v roce 2022.

Poté, co si 35letý Wang Yiliang v neděli ráno vyslechl tuto zprávu, zaregistroval se k používání digitálních peněz v aplikaci JD.com.

„Je to poprvé, co jsem slyšel o elektronické měně. Je to nová zkušenost,“ řekl Wang, zaměstnanec IT společnosti v pekingském okrese Chaj-tien (Haidian), v naději, že do systému bude zahrnuto více obchodů, kde se dá utratit virtuální RMB.

Město Su-čou (Suzhou) ve východočínské provincii Ťiang-su (Jiangsu) také vydá 30 milionů jüanů elektronické měny (asi 99 milionů Kč), které lze utratit od 10. do 26. února online i offline v určených obchodech.

V Šen-čenu (Shenzhen) v jihočínské provincii Kuang-tung distribuuje od října 2020 digitální měnu v hodnotě 50 milionů jüanů (asi 165 milionů Kč) ve třech dávkách.

Poslední dávka v celkové výši 20 milionů jüanů (asi 66 milionů Kč) byla vydána koncem ledna v podobě „červených obálek“ pro ty, kteří  zůstanou ve městě během jarních slavností, které letos připadnou na 12. února.

Čína zahájila pilotní digitální měnu v některých vybraných regionech po celé zemi v loňském roce. Podle oběžníku zveřejněného ministerstvem obchodu loni v srpnu je elektronická měna pilotována v oblasti Peking-Tchien-ťin-Hebei, v deltě řeky Jang-c‘-ťiang, v oblasti většího zálivu Guangdong-Hongkong-Macao a na některých způsobilých místech ve středozápadní Číně.

Města Šen-čen, Čcheng-tu a Su-čou a také Nová oblast Siung-an (Xiong’an) pomáhají při pilotním provozu, který bude případně rozšířen do dalších regionů Číny, uvedl oběžník.

V tomto roce se digitální měna stala klíčovým slovem na zasedáních legislativních a politických poradců na úrovni provincií. Peking, Šanghaj a Kuang-tung (Guangdong) plánují ve svých pracovních zprávách místní vlády podporovat pilotní aplikace digitálních měn.

Probíhá úsilí o zapojení více lidí do této rychle se rozvíjející digitální éry, což usnadňuje každodenní život a zajišťuje bezpečnější digitální platby.

Význam virtuálního RMB nespočívá pouze v digitalizaci měny, ale nese také historickou odpovědnost za rozvoj reálné ekonomiky a ekonomického ekosystému pomocí inovací finančních technologií, uvedl Lai Mingyong, místopředseda provinčního výboru Hunan Čínské lidové politické Konzultativní konference.

Na rozdíl od nebankovních platebních platforem, jako jsou Alipay a WeChat Pay, které vyžadují, aby uživatelé propojili bankovní účty, lze digitální peněženku s vkladem v elektronické měně otevřít s jakýmkoli jedinečným osobním identifikačním údajem, jako je řidičský průkaz nebo číslo mobilního telefonu, uvedl Dong Ximiao, výzkumný pracovník think-tanku v Asijské asociaci finanční spolupráce.

Je mnohem snazší otevřít digitální peněženku než bankovní účet, což znamená, že čínská nebankovní populace by z toho mohla mít prospěch a konečně by mohla přijmout digitální svět, řekl Dong.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *