Čína očekává vrchol v investicích do 5G s miliardovými investicemi do základních stanic 5G

Předpokládá se, že Čína investuje více než 1 miliardu jüanů (asi 3,3 miliardy Kč) do výstavby základnových stanic 5G v následujících pěti letech, uvedl ve středu ekonomický deník Xinhua.

Podle informací z úterního zahajovacího ceremoniálu Světového mobilního kongresu (SMC) 2021 v Šanghaji země postavila více než 718 000 základnových stanic 5G a investovala přes 260 miliard jüanů (asi 863 miliard Kč) do výstavby 5G sítě.

Zjistilo se, že sítě 5G v samostatném režimu (SA) pokrývají všechna města v zemi a počet terminálových připojení 5G přesáhl 200 milionů.

Domácí operátoři, prodejci zařízení a prodejci terminálů se v současné době zaměřují na konstrukci 5G. Vzhledem k faktorům kmitočtového pásma vyžaduje výstavba 5G sítě více základnových stanic a nákladů, podle zprávy o průmyslovém výzkumu 5G vydané Qichacha Big Data Institute.

S odkazem na 44procentní nárůst počtu 4G základnových stanic v zemi od roku 2014 do roku 2019 se konzervativně odhaduje, že celková investice do výstavby čínských základnových stanic 5G dosáhne v příštích pěti letech miliard jüanů, uvádí zpráva.

Mezitím je Globální asociace pro mobilní komunikaci (GSMA) také optimistická ohledně čínské výstavby 5G v příštích letech.

Podle zprávy GSMA se od roku 2020 do roku 2025 očekává, že čínští mobilní operátoři investují téměř 210 miliard amerických dolarů do budování sítí, z nichž 90 procent bude směřovat do 5G.

GSMA připisuje rozšíření 5G aplikací v Číně své aktivní investici do sítě a rostoucímu terminálovému ekosystému.

Rychlý vývoj 5G vygeneruje velkou hodnotu ve vertikálních průmyslových aplikacích a integraci informačních a komunikačních technologií.

Čínská akademie informačních a komunikačních technologií (CAICT) předpověděla, že do roku 2025 bude výstavba 5G sítě kumulativně pohánět investice do průmyslového řetězce a průmyslových aplikací tak, aby překročily 3,5 miliardy jüanů (asi 12 miliard Kč).

Zejména rychlý růst služeb 5G přinese operátorům výrazný růst výkonu.

GSMA předpovídá, že do roku 2025 dosáhnou celkové výnosy tuzemských operátorů složeného meziročního růstu o 2,0 procenta, což zvrátí negativně rostoucí trend z let 2014 až 2019.

Kromě výstavby infrastruktury pronikají 5G terminály do každodenního života lidí.

Podle CAICT činil v roce 2020 prodej 5G chytrých telefonů v zemi 163 milionů kusů, což představuje téměř 53 procent z celkového množství prodaných chytrých telefonů. V lednu 2021 dosáhly dodávky mobilních telefonů 5G v zemi 27,28 milionu kusů, což je nové měsíční maximum.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *