Starbucks podporuje rozšiřování chuti kávy v Číně

V zemi s tradiční čajovou kulturou si Su Yang (pseudonym) vypěstovala zvyk pít kávu hlavně díky vlivu Starbucks.

„Je těžké začít den bez šálku kávy,“ uvedla Su, 29letá úřednice v Che-fej (Hefei), hlavním městě východočínské provincie An-chuej (Anhui), kde byla v roce 2011 otevřena první kavárna Starbucks.

V roce 1999 se v Pekingu otevřela první prodejna Starbucks na čínské pevnině, což byl průkopnický krok v propagaci chuti kávy v zemi s kulturou pití čaje.

Jeden šálek cappuccina v hodnotě 19 jüanů (tehdy asi 63 korun) byl však příliš drahý, když stejnou sumu stálo 10 kg rýže.

Počáteční pokus společnosti na čínském trhu nepřinesl během prvních devíti let zisk. „V prvních letech jsme nebyli úspěšní,“ uznal emeritní předseda Starbucks Corporation Howard Schultz. „Trvalo nám několik let, než jsme přilákali zákazníky a získali úspěch a loajalitu,“ řekl v rozhovoru pro China Global Television Network.

Díky rychlému ekonomickému rozvoji a rozšiřující se střední třídě v Číně se v posledních dvou desetiletích rozrostly kavárny Starbucks po celé zemi a Čína se stala největším zámořským trhem pro Starbucks.

Vášeň Su pro kávu rostla s tím, jak se v jejím městě otevíraly další prodejny Starbucks. Značce trvalo jen několik let, než se vyvinula z osvěžujícího nápoje do součásti života. „Prodejnu Starbucks najdete téměř v každém nákupním středisku. Starbucks si také objednávám online z domova,“ řekla Su.

V současné době má Starbucks více než 4800 kamenných prodejen ve zhruba 200 čínských městech a podle nedávné zprávy společnosti zaměstnává téměř 60 000 zaměstnanců. Ve čtvrtém fiskálním kvartále roku 2020 bylo na čínské pevnině otevřeno rekordních 259 nových prodejen.

Jako velká fanynka Starbucks ráda tráví čas v americkém kávovém řetězci, kterému říká „třetí místo“ mezi domovem a prací. Tato praxe je zcela opačná, než je obvyklé u tradičních prodejen Starbucks ve Spojených státech.

„Obvykle si objednám latté a povídám si s přáteli nebo si zde dělám domácí úkoly,“ řekl Chen Xun (pseudonym), nováček z Anhui University.

Během zimních prázdnin se 19letý mladík stal baristou na částečný úvazek v nedaleké kavárně Starbucks, což je kariéra, kterou si vždy chtěl vybrat.

„Rád pracuji ve Starbucks, kde aurou prostupuje hudba a vůně kávy,“ řekl Chen.

„Věřím, že Starbucks bude v Číně stále populárnější, stejně jako KFC. Bude přijímán různými věkovými skupinami,“ řekla Su, která se také věnuje sbírání doplňkových produktů Starbucks, jako jsou kávová zrna, hrnky a míchací tyčinky.

Ke konci loňského fiskálního roku měla společnost Starbucks v Číně více než 13,5 milionu aktivních členů, uvedla společnost s tím, že do konce fiskálního roku 2022 hodlá rozšířit počet kaváren na 6000 ve 230 čínských městech.

„Vždy jsme si byli jisti vitalitou a odolností čínského trhu. Využíváme příležitosti s dalšími investicemi a inovacemi a doufáme, že budeme více přispívat k podpoře rozvoje odvětví speciální kávy v Číně,“ uvedla Belinda Wong, předsedkyně a výkonná ředitelka Starbucks Čína.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *