Podle čínského ministra zahraničí je čínsko-africké přátelství po testu pandemií ještě silnější

Čínský státní radní a ministr zahraničí Wang Yi uvedl, že přátelství mezi Čínou a Afrikou se ukázalo po testu pandemií covid-19 v roce 2020 ještě silnější.

Wang to poznamenal v nedávném rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Xinhua a China Media Group.

„S naší společnou identitou jakožto součásti rozvojového světa nesou Čína s Afrikou odpovědnost za prosazování zájmů rozvojových zemí,“ uvedl.

Čínský prezident Si Ťin-pching a afričtí vůdci se tak zúčastnili mimořádně úspěšného summitu o solidaritě proti covid-19, což nadále posílilo tradici vzájemné pomoci.

Čína vyslala lékařské týmy, propojila čínské a africké nemocnice, poskytla tolik potřebné lékařské zásoby a spolupracovala s Afrikou na vakcínách, uvedl. Centrála Africa Centers for Disease Control and Prevention jako čínský asistenční projekt právě prošla svým zakládajícím ceremoniálem. Stane se historickým svědkem čínsko-africké solidarity v boji proti pandemii.

Čína a Afrika rozšířily provádění opatření navazujících na Pekingský summit Fóra pro čínsko-africkou spolupráci (FOCAC), přičemž hlavní prioritou byla iniciativa v oblasti zdravotní péče, uvedl Wang a dodal, že Čína podepsala dohody o pozastavení dluhové služby s 12 africkými zeměmi a umožnila prominutí splatné bezúročné půjčky pro 15 afrických zemí. „Čína pozastavila více dluhové služby než kterýkoli jiný člen skupiny G20.“

Před dvaceti lety vstoupilo fórum FOCAC do nové éry vzájemné politické důvěry a všestranné spolupráce mezi Čínou a Afrikou. Wang řekl, že se po 20 letech stalo fórum FOCAC novým modelem přátelství, spolupráce a společného rozvoje mezi rozvojovými zeměmi.

„Společně jsme navrhli a realizovali 10 plánů spolupráce a osm hlavních iniciativ. S pomocí Číny bylo v Africe postaveno více než 6000 kilometrů železnic, 6000 kilometrů silnic, téměř 20 přístavů a ​​více než 80 velkých elektráren. Oboustranný obchod se zvýšil 20krát a přímé investice Číny v Africe 100krát. Rozšířili jsme spolupráci s Afrikou o nové obchodní formy, jako jsou digitální ekonomika, inteligentní město, čistá energie a 5G, čímž jsme podpořili vysoce kvalitní rozvoj spolupráce mezi oběma stranami Hedvábné stezky,“ řekl.

Při vědomí, že v čínsko-africká zasedání FOCAC se budou v roce 2021 konat v Senegalu, uvedl Wang, že Čína bude s Afrikou spolupracovat na třech prioritních oblastech spolupráce v oblasti vakcín, hospodářského oživení a transformačního rozvoje s cílem dosáhnout nového konsenzu o solidaritě a prolomit novou půdu pro spolupráci a přinést lidem nové výhody.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *