Obchod mezi Čínou a Egyptem udržel stabilní růst i v roce 2020 nehledě na covid-19

Celkový čínský vývoz do Egypta během prvních 11 měsíců roku 2020 dosáhl 12,06 miliardy amerických dolarů, což představuje roční nárůst o 12,2 procenta, uvedlo ve středu čínské velvyslanectví v Egyptě.

Celkový objem obchodu mezi oběma zeměmi mezitím ve stejném období dosáhl 12,895 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 10 procent, uvedl na internetové tiskové konferenci Han Bing, ministr, obchodní zástupce velvyslanectví.

Konference se konala za účelem posouzení hospodářské a obchodní spolupráce mezi Čínou a Egyptem v roce 2020.

„V roce 2020 dvoustranný obchod překonal covid-19 a udržel stabilní dynamiku růstu. Čína zůstává prvním obchodním partnerem Egypta,“ zdůraznil Han.

Podle statistik čínského ministerstva obchodu činily od ledna do září 2020 nové přímé čínské investice v Egyptě 89,33 milionu dolarů, což je meziročně o 19,3 více.

Celkové investice Číny v Egyptě již přesáhly 7,7 miliardy dolarů, uvedl Han s odvoláním na statistiky hospodářského a obchodního úřadu velvyslanectví.

„Zkoumáme také novou spolupráci v oblasti zdravotnických potřeb, oceli, textilu, dopravy, nové energie, recyklace odpadů a čištění odpadních vod,“ upozornil čínský diplomat.

Navzdory krizi covid-19 pokračovaly čínské společnosti pracující v mega národních projektech v Egyptě nonstop při zachování preventivních opatření.

Čínská státní stavební strojírenská společnost (CSCEC) v současné době staví obchodní čtvrť s 20 věžáky v novém administrativním hlavním městě, asi 50 km východně od Káhiry.

Projekt Central Business District (CBD) zahrnuje výstavbu 385 metrů vysoké 80podlažní Iconic Tower, která by po dokončení měla být nejvyšším mrakodrapem v Egyptě a Africe.

Han uvedl, že společnost dokončila hlavní strukturu více než 53 pater Iconic Tower a hlavní strukturu osmi dalších budov.

Rovněž poznamenal, že společný projekt na vybudování tramvaje pro propojení nových měst na okraji Káhiry také „probíhal hladce“.

Za poslední desetiletí čínský průmyslový developer Tianjin Economic-Technological Development Area (TEDA) staví na celkové ploše asi 7,23 km2 egyptské ekonomické zóny Suez Canal Economic Zone v okrese Ain Sokhna v provincii Suez.

„Po 12 letech výstavby se čínsko-egyptská zóna hospodářské a obchodní spolupráce TEDA Suez stala nejlepším průmyslovým parkem z hlediska komplexního prostředí, hustoty investic a jednotkového výkonu,“ vysvětlil Han.

„Zóna TEDA má celkem 96 podniků a přilákala investice ve výši více než 1,25 miliardy dolarů s celkovým prodejem více než 2,5 miliardy dolarů,“ uvedl čínský vysoký diplomat s tím, že zóna poskytuje více než 4000 přímých pracovních příležitostí.

V posledních letech čínská vláda a finanční instituce poskytly Egyptu půjčky a úvěry ve výši více než 7,5 miliardy dolarů, což podle čínského úředníka „výrazně posílilo bilaterální hospodářskou spolupráci“.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *