Čínský ministr obchodu zdůrazňuje zvyšování spotřeby a podporu otevírání

Čína bude nadále uvolňovat svůj spotřebitelský potenciál, aby podpořila silný domácí trh, a zároveň se otevírá na vyšší úroveň, uvedl v nedávném rozhovoru pro Xinhua Wang Wentao, ministr obchodu.

V zájmu rozšíření domácí poptávky bude Čína pokračovat v modernizaci tradiční spotřeby pomocí opatření na míru, která zvýší spotřebu služeb a zajistí větší přístupnost venkovských oblastí k elektronickému obchodování, uvedl vysoký úředník.

Země vytvoří více nových modelů spotřeby uprostřed úsilí o digitalizaci kamenných podniků a podpoří používání technologií, jako je 5G a internet věcí, uvedl Wang.

Při zlepšování spotřebitelského trhu zjednodušením obchodního oběhu a vytváření lepšího tržního prostředí země přemění řadu měst na mezinárodní spotřební centra, vybuduje 15minutové okruhy komunitního života a zavede více výhodných obchodů do čtvrtí.

Ministr obchodu mezitím vyzval k dalšímu úsilí o stabilizaci zahraničního obchodu a investic za složitých okolností v roce 2021.

V souladu s tím Čína zřídí více demonstračních zón pro podporu dovozu, podpoří inovace obchodu se službami v pilotních oblastech a zřídí pracovní skupinu pro usnadnění obchodu se zeměmi Hedvábné stezky, uvedl Wang.

Země bude vytrvale otevírat širší a volnější pravidla pro vstup na trh, řekl Wang a vyzval k zavedení nových negativních seznamů pro zahraniční investice a více pilotních oblastí pro otevření odvětví služeb.

Čína bude podle Wanga mezitím plně hrát roli institucionálních inovací při prosazování zón volného obchodu (FTZ) a přístavů volného obchodu.

Země bude prosazovat otevírání na vysoké úrovni přijímáním opatření, jako je zavedení negativního seznamu pro přeshraniční obchod se službami v FTZ, širší otevření v oblastech, jako je digitální ekonomika, a podpora FTZ v rozvoji průmyslových odvětví s výraznými výhodami.

Aby rozšířila svůj „okruh přátel“ po celém světě, Čína zintenzivní úsilí o rozšíření sítě zón volného obchodu po celém světě vyjednáváním a podpisem dohod o volném obchodu s dalšími obchodními partnery, uvedl Wang.

Oficiální údaje ukazují, že Čína podepsala dohody o volném obchodu s 26 zeměmi a regiony, přičemž podíl hodnoty obchodu s partnery FTA na celkovém zahraničním obchodu země dosáhl 35 procent.

Čína dosáhla v roce 2020 pozoruhodných úspěchů v podpoře mnohostranného obchodování podpisem významného regionálního komplexního hospodářského partnerství (RCEP) a uzavřením jednání o investiční smlouvě mezi Čínou a EU.

Země posílí své úsilí, aby zajistila, že RCEP vstoupí v platnost a bude provedena co nejdříve, přičemž usnadní jednání o dohodách o volném obchodu mezi Čínou a Japonskem a ROK a bude aktivně uvažovat o vstupu do komplexní a progresivní dohody o transtichomořském partnerství, uvedl Wang.

Bude rovněž vyvíjeno úsilí o zvýšení podílu obchodu se zbožím, které má nulová cla, rozšíření přístupu na trh pro obchod a investice v oblasti služeb a zajištění toho, aby podniky více využívaly dohody o volném obchodu, dodal Wang.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *