Čínský HDP se v roce 2020 zvýšil o 2,3 procenta

Čínský hrubý domácí produkt (HDP) v roce 2020 meziročně vzrostl o 2,3 procenta a překročil hranici 100 miliard jüanů (333 miliard Kč) na 101,5986 miliardy jüanů, uvádějí oficiální údaje v pondělí.

Tempo bylo rychlejší než 0,7procentní nárůst v prvních třech čtvrtletích, ukázaly údaje z Národního statistického úřadu (NBS).

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 se HDP země meziročně zvýšil o 6,5 procenta, což je rychlejší růst než 4,9 procenta ve třetím čtvrtletí.

Ekonomická výkonnost země se stabilně zotavuje, přičemž zaměstnanost a blahobyt lidí jsou účinně zaručeny, uvedl NBS s tím, že hlavní úkoly hospodářského a sociálního rozvoje byly splněny lépe, než se očekávalo.

Aby vláda zmírnila dopad šoku covid-19, zavedla řadu opatření včetně větších fiskálních výdajů, daňových úlev a snížení úrokových sazeb a požadavků na rezervy bank, aby stabilizovala růst a zaměstnanost.

Vzhledem k tomu, že epidemie byla z velké části pod domácí kontrolou, znovu se otevřely továrny a školy a turistické destinace po celé zemi obnovily svůj obvyklý provoz.

Čínský trh práce zůstal v roce 2020 stabilní, přičemž zjišťovaná míra nezaměstnanosti v městských oblastech činila 5,6 procenta, což je nižší než roční vládní cíl kolem 6 procent, ukazují data.

Průmyslová produkce s přidanou hodnotou ve 4. čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,1 procenta a oproti loňskému třetímu čtvrtletí zrychlila o 1,3 procentního bodu, ukázaly údaje NBS. Za celý rok indikátor meziročně vzrostl o 2,8 procenta.

Investice do fixních aktiv zaznamenala stabilní oživení, které v roce 2020 meziročně vzrostlo o 2,9 procenta, přičemž investice do technologicky vyspělých průmyslových odvětví, zdravotnictví a vzdělávání rostly rychleji než průměr.

V důsledku epidemie maloobchodní prodej spotřebního zboží v roce 2020 meziročně poklesl o 3,9 procenta. Ukazatel se v posledních měsících výrazně odrazil a ve 4. čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,6 procenta, což je o 3,7 procentního bodu více než ve 3. čtvrtletí.

Přestože data překonala očekávání, NBS varoval, že stále existuje několik nejistot ohledně měnících se epidemických situací a vnějšího prostředí, což zaručuje, že země přijme další opatření ke konsolidaci výsledků kontroly epidemie a hospodářského rozvoje.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *