Čína v roce 2021 dále posílí své výrobní schopnosti

Po úspěšném zvládnutí extrémních těžkostí, které přinesla pandemie covid-19 v roce 2020, výrobci v celé Číně zvyšují produkci na maximum, aby využili každou minutu nového roku.

Nejnovější údaje ukázaly, že čínský index cen výrobců (PPI), který měří náklady na zboží v továrně, v prosinci meziměsíčně vzrostl o 1,1 procenta, což naznačuje stabilní oživení v čínském výrobním sektoru. Výzvy však stále čekají uprostřed doznívající epidemie doma a komplikovaného vnějšího prostředí.

„Příležitosti převažují nad výzvami,“ řekl v rozhovoru pro Xinhua ministr průmyslu a informačních technologií Xiao Yaqing a dodal, že základy udržitelného a zdravého rozvoje čínského průmyslového sektoru se v roce 2021 nezmění.

Společnost Xiao vyzvala k úsilí o modernizaci průmyslových řetězců a „rozlousknutí ořechů“, jako jsou úzká místa v technologickém pokroku, aby se země stala výrobní halou.

Čína již mnoho let tvoří střechu světové dílny, poháněna svou velikostí, úplným průmyslovým systémem a levnou pracovní silou.

Vzhledem k tomu, že země prosazuje transformaci svého modelu hospodářského růstu a směřuje k efektivnějšímu a kvalitnějšímu růstu, má Čína v úmyslu posunout se v hodnotovém řetězci nahoru, aby byl její výrobní sektor nejen velký, ale také inteligentní a technicky zdatný.

Digitalizace čínského zpracovatelského průmyslu zaznamenala v posledních letech neustálé zlepšování, uvedl Fang Xiaoxia, výzkumný pracovník Čínské akademie sociálních věd.

Čínská digitální transformace výrobního sektoru však zůstává z velké části v plenkách, hlavně v otázkách, jako jsou použití průmyslového softwaru a těžba a využití dat ve výrobních závodech, poznamenal Fang.

Pro další zdokonalení svých výrobních schopností bude Čína budovat nezávislejší a kontrolovatelnější průmyslové a dodavatelské řetězce se snahou dosáhnout průlomů v klíčových technologiích, jak vyplynulo z prosincové Ústřední ekonomické pracovní konference.

Například automobilový průmysl by se mohl ukázat jako klíčové odvětví pro průmyslovou modernizaci Číny. Země navrhla plán rozvoje automatizovaných vozidel s cílem dosáhnout hromadné výroby automobilů bez řidiče do roku 2025.

Čína zavede základní ekosystém pro vozidla bez řidiče do roku 2025, uvádí se v dokumentu zveřejněném v loňském roce a dodává, že systém by měl být neustále zdokonalován, aby do roku 2050 posílil zemi v oblasti automatizovaných vozidlech.

Zelený průmysl je další oblastí, v kterou Čína doufá, že bude stavět na svých výhodách. Aby byl zajištěn ekologický růst automobilového odvětví, představila Čína plán rozvoje svého nového energetického automobilového průmyslu na období 2021–2035. Do roku 2035 budou u nových nákupů pravděpodobně dominovat čistě elektrické automobily, zatímco vozidla používaná ve veřejné dopravě budou podle plánu výlučně elektrifikována.

Během epidemie se také zrychlila digitální transformace čínského průmyslového sektoru. Rozmach online ekonomiky uprostřed blokád způsobených epidemií posunul tradiční postupy mnoha společností, jako jsou kancelářské schůzky a marketing online.

Čínská digitální infrastruktura také zaznamenala pozoruhodné úspěchy, kdy bylo v loňském roce postaveno celkem 580 000 základnových stanic 5G a do roku 2021 jich bude do sítě přidáno dalších 600 000.

Země slibuje další průlomy v oblasti průmyslového využití technologie 5G, s více než 1100 projekty na integraci 5G a průmyslového internetu ve výstavbě, které pokrývají klíčové oblasti, jako jsou suroviny, výroba zařízení a spotřební zboží.

Kromě podpory technologického pokroku na domácím trhu Čína také vybízí zahraniční firmy, aby se zapojily do průmyslové modernizace země.

V prosinci 2020 Čína vydala revidovaný průmyslový katalog, který otevírá další odvětví pro zahraniční investory. Nový katalog, který má vstoupit v platnost 27. ledna 2021, povzbuzuje více zahraničního kapitálu k čerpání do špičkové výroby, jako je umělá inteligence, integrované obvody a nový materiál.

Otevírání špičkových sektorů nejen vytváří více příležitostí pro zahraniční investory, ale také přináší do Číny strategické faktory, jako jsou talenty, technologie a kapitál, které přispějí k vytvoření nového paradigmatu rozvoje, uvedl Zhao Ping, výzkumný pracovník čínské Rady pro mezinárodní propagaci.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *