Čína v roce 2020 předstihla USA a stala se nejlepší destinací na světě pro přímé zahraniční investice

Čína v roce 2020 předběhla USA jako hlavní destinaci přímých zahraničních investic (FDI), což ukazuje rostoucí vliv Číny na světovou ekonomickou scénu, uvedla v pondělí BBC.

Odborníci uvedli, že čísla „podtrhují posun Číny směrem ke středu globální ekonomiky, kterému dlouhodobě dominují USA, největší ekonomika světa“, sdělila BBC ve své zprávě a uvedla, že USA stále dominují, pokud jde o objem celkových zahraničních investic.

„Zatímco se americká ekonomika od loňska potýká s dopady covid-19, čínská ekonomika zrychlila,“ uvedla BBC.

Podle zprávy, kterou v neděli zveřejnila Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD), se Čína stala největším příjemcem přímých zahraničních investic v roce 2020 a jejich toky do Číny vzrostly o 4 procenta na 163 miliard amerických dolarů.

„Návrat k pozitivnímu růstu hrubého domácího produktu (HDP) a program čínské vlády zaměřený na usnadnění investic pomohl stabilizovat investice po časném lockdownu,“ uvádí se ve zprávě.

Zpráva uvádí, že přímé zahraniční investice do USA zaznamenaly v roce 2020 pokles o 49 procent, což podle odhadů zanmená pokles na 134 miliard amerických dolarů.

Čína v loňském roce zaznamenala meziroční nárůst HDP o 2,3 procenta a podle čínského statistického úřadu se očekává, že bude jedinou významnou ekonomikou, která v pandemicky zpustošeném roce zaznamená růst.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *