Čína bojuje proti oživení covid-19 pomocí zintenzivnění testování a očkování

Čína používá kombinaci opatření k zabránění šíření covid-19 během posledního oživení viru v Pekingu a provinciích včetně Che-pej (Hebei), Liao-ning (Liaoning) a Chej-lung-ťiang (Heilongjiang).

Počet potvrzených a asymptomatických infekcí covid-19 v severočínské provincii Che-pej se nadále zvyšuje poté, co provincie nahlásila nový místně přenášený případ potvrzený 2. ledna. K  desáté hodině v úterý bylo ohlášeno celkem 326 místně přenášených potvrzených případů a 234 asymptomatických případů, uvedl v úterý viceguvernér Hebei Xu Jianpei.

Š‘-ťia-čuang (Shijiazhuang), hlavní město provincie, kde bylo od začátku letošního roku zjištěno více než 300 potvrzených případů covid-19, zahájilo v úterý druhé kolo městského testování nukleových kyselin, uvedla Meng Xianghong, místostarostka města.

Očekává se, že testování bude trvat jen dva dny, řekl na tiskové konferenci úřadující starosta města Ma Yujun. Na každém místě odběru vzorků bude k dispozici dostatek profesionálního personálu pro odběr vzorků, zadávání informací a udržování pořádku, aby bylo zajištěno, že práce budou prováděny řádně a efektivně.

8. ledna byla v Š‘-ťia-čuang za pouhých 10 hodin postavena laboratoř pro testování nukleových kyselin s názvem Huoyan neboli Ohnivé oko a do provozu byla uvedena za 21 hodin. Může testovat až 1 milion vzorků denně, což výrazně zlepšuje testovací možnosti města.

„V procesu boje proti epidemii je obzvláště důležité její včasné a přesné odhalení,“ uvedla Du Yutao, členka představenstva BGI Group, biotechnologické společnosti se sídlem v Šen-čenu (Shenzhen), která založila laboratoře Huoyan v 16 městech po celé Číně a v 17 zemích a regionech po celém světě.

Du společně se zkušenou pracovní skupinou vyslanou BGI Group přijela do svého rodného města Šen-čen 6. ledna.

„Nevím, jak popsat své pocity, když jsem viděla, jak moje rodné město upadlo do ticha,“ řekla Du. „Ale nashromáždili jsme bohaté zkušenosti a zlepšili jsme testovací kapacitu. Věřím, že město v boji proti epidemii určitě uspěje.“

Jinde v Číně provedly od prosince loňského roku severovýchodní města Ta-lien (Dalian) a Šen-jang (Shenyang) v provincii Liao-ning (Liaoning) také několik kol městských testů nukleových kyselin po opětném objevení případů COVID-19.

„Díky rozsáhlému testování lze infekce odhalit co nejdříve,“ řekl Zhao Lian, zástupce ředitele městské zdravotní komise v Ta-lien (Dalian).

„Provádíme vědeckou a přesnou dezinfekci veřejného prostředí ve městě včetně dezinfekce oblastí, v nichž došlo k znovuobjevení viru, a preventivní dezinfekce v jiných oblastech,“ uvedl Liang Chunbo, ředitel Správního úřadu města Ta-lien (Dalian), a dodal že hygienická zařízení, jako jsou stanice komunálního odpadu, musejí být sterilizována nejméně třikrát denně.

„Po vědeckém výzkumu a přesné prevenci a kontrole je v současnosti epidemická situace v Ta-lien pod kontrolou,“ uvedl Zhao. Od pondělí nebyly ve městě hlášeny žádné nové potvrzené případy po dobu šesti po sobě jdoucích dnů.

Provincie se rozhodla dále prodloužit období pozorování zdraví u všech příchozích cestujících ze zahraničí na 28 dní. Kromě současné 14denní centralizované lékařské karantény a sedmidenního domácího pozorování bude nový model „14 + 7 + 7“ prosazovat další týden monitorování zdraví, během kterého musí karanténovaný jedinec pravidelně hlásit tělesnou teplotu místní komunitě.

Podobně Peking také prodloužil období pozorování covid-19 pro příchozí cestující na 21 dní poté, co se sporadicky objevily lokálně přenášené případy. Hlavní město dále stanovilo požadavky na prevenci a kontrolu covid-19 ve službách veřejné dopravy včetně taxíků a silniční osobní dopravy.

Čína mezitím podává domácí vakcíny covid-19 specifickým skupinám s vysokým rizikem infekce včetně zdravotnických pracovníků, zaměstnanců letišť a osob manipulujících s dováženými produkty.

Více než 1 milion lidí v Pekingu dostalo první dávku vakcíny covid-19 od pondělí 11:00. Očekává se, že město dokončí podávání první dávky vakcíny mezi konkrétní skupiny do pátku.

Ve městě Che-pej (Hebei) byly pozastaveny aktivity v městských parcích a na náměstích v rámci úsilí provincie o zkrocení znovuobjevení viru.

Po zavedení přísnějších preventivních a kontrolních opatření covid-19 přijal Š‘-ťia-čuang řadu opatření k zajištění dodávek základních potravin a zásobování teplem, plynem a vodou, protože všem obyvatelům města bylo řečeno, aby zůstali doma dva týdny od 6. ledna.

Úřady uvedly, že v Š‘-ťia-čuang zařídili 59 supermarketů a více než 300 samoobsluh, které přímo zásobují více než 2000 bytových komplexů.

Asi 25 000 kurýrů se po druhém kole testů nukleových kyselin vrací do práce, aby uspokojili denní potřeby obyvatel města se zákazem vycházení.

„Jsem opravdu hrdý na to, že jsem v první linii a dodávám denní zásoby obyvatelům,“ řekl 33letý kurýr Yang Donghai. „Všichni klienti mi poděkovali za obdržení svých balíčků, což je důležitější než cokoli jiného.“


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *