Čína a Myanmar dosahují konsenzu o vazbách a bojují proti covid-19

Čína a Myanmar dosáhly shody v řadě otázek, od bilaterálních vztahů až po společný boj proti pandemii covid-19.

Konsenzu a výsledků bylo dosaženo během návštěvy čínského státního radního a ministra zahraničí Wang Yi v Myanmaru v pondělí a úterý.

Obě strany v zásadě dosáhly shody ohledně akčního plánu na společné budování čínsko-myanmarské komunity se společnou budoucností u příležitosti výročí oznámení představitelů obou zemí o jejím společném budování.

Dohodli se, že upevní protiepidemickou spolupráci a zlepší „rychlé cesty“ a „zelené pruhy“ pro pohyb osob a zboží.

Čína daruje Myanmaru dávku vakcín covid-19.

Obě země se zavázaly spojit své rozvojové strategie a prosazovat spolupráci, jako je společné budování čínsko-myanmarského hospodářského koridoru, zvláštní ekonomické zóny Kyaukphyu, města New Yangon a zóny čínsko-myanmarské přeshraniční hospodářské spolupráce.

Obě strany se dohodly na provádění pětiletého plánu pro hospodářskou a obchodní spolupráci a modernizaci dvoustranného obchodu.

Vzhledem k dopadu pandemie covid-19 se dohodli na prodloužení oslav u příležitosti 70. výročí vzájemných diplomatických styků a Čínsko-myanmarského roku kultury a cestovního ruchu do roku 2021.

Čína uvítala převzetí role Myanmaru v roli zemského koordinátora vztahů Čína–ASEAN a je připravena s Myanmarem zlepšit vztahy mezi Čínou a ASEAN, vybudovat partnerství Čína–ASEAN v oblasti modré ekonomiky a usilovat o realizaci Regionální komplexní dohody o volném obchodu v rámci ekonomického partnerství v nejbližším možném termínu.

Jelikož si letos připomínáme páté výročí spolupráce Lancang–Mekong (LMC), obě země se zavázaly hrát svou roli spolupředsedy LMC a podporovat spolupráci v oblasti vodních zdrojů.

Obě země podpořily Globální iniciativu pro bezpečnost dat a usilovaly o vytvoření čínsko–ASEANské komunity kybernetické bezpečnosti.

Čína podpořila Myanmar při správném řešení otázky státu Rakhine, podpořila jednání mezi Myanmarem a Bangladéší o této otázce a brzký návrat osob vysídlených do Myanmaru z Bangladéše.

Obě strany rovněž podepsaly nebo oznámily osm dokumentů nebo výsledků včetně pětiletého plánu hospodářské a obchodní spolupráce mezi Čínou a Myanmarem, memoranda o porozumění o studii proveditelnosti železnice spojující Mandalay a Kyaukphyu a zahájení provozu Myanmarského národního centra pro kontrolu nemocí (CDC) a Zdravotního školicího střediska.

Wang se ve dnech 11.–16. ledna vydává na turné po čtyřech zemích jihovýchodní Asie, které ho zavede také do Indonésie, Bruneje a na Filipíny.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *