Boom spotřeby během svátků

Čína zaznamenala silnou spotřebu během třídenních novoročních svátků díky centrální a místní politice pro zvýšení domácí spotřeby, uvedl v pondělí ekonomický denník Xinhua.

Podle údajů China UnionPay dosáhly první den roku 2021 mezibankovní transakce zprostředkované její sítí 359,2 miliardy jüanů (asi 1,2 miliardy Kč), což naznačuje, že čínská spotřeba se téměř vrátila na předpandemickou úroveň.

Místní politiky položily základy k obnovení spotřeby. Před novoročními svátky zavedlo mnoho regionů opatření na zvýšení spotřeby.

Například jihozápadní čínská provincie Kuej-čou (Guizhou) vyčlenila 94,5 milionu jüanů (asi 311 milionů Kč) na rozšíření spotřeby v oblastech, jako jsou cestovní ruch, automobilový průmysl a domácí spotřebiče. Hlavní město Číny Peking zahájilo kampaň „měsíc spotřeby“ zdůrazněním speciálních požadavků během dvou nejdůležitějších tradičních svátků, Nového roku a Jarního festivalu, který připadne na 12. února tohoto roku.

Kromě politik na místní úrovni přijala ústřední vláda také dlouhodobé politiky ke stimulaci spotřeby.

Ministerstvo obchodu nedávno objednalo více středisek služeb postavených v městských a venkovských oblastech, která integrují stravovací služby, úklid, péči o děti a péči o seniory, a vyzvala k úpravě stávajících středisek, aby pomohla starším s digitálními bariérami a vytvořila pro ně prostředí pohodlné spotřeby.

Díky těmto politikám převládá optimismus ohledně oživení čínské spotřeby. Guan Lixin, výzkumný pracovník Čínské akademie mezinárodní obchodní a hospodářské spolupráce, uvedl, že provádění těchto opatření zvýší důvěru spotřebitelů, uspokojí diverzifikované a aktualizované požadavky a optimalizuje prostředí spotřeby.

Guan předpokládá, že v roce 2021 se bude spotřebitelský trh nadále zotavovat. Tímto způsobem se očekává, že se Čína stane největším spotřebitelem zboží na světě.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *