Bělorusko plánuje zvýšit svůj vývoz zemědělských a potravinářských výrobků do Číny

Bělorusko plánuje zvýšit svůj vývoz zemědělských a potravinářských výrobků do Číny, což je konkurenční a atraktivní trh, který nabízí jasnou perspektivu, uvedl běloruský ministr zemědělství a potravin Ivan Krupko.

V exkluzivním rozhovoru pro agenturu Xinhua ministr poznamenal, že Bělorusko rovněž plánuje rozšířit sortiment výrobků určených na vývoz a organizovat export potravinářských výrobků s vysokým stupněm zpracování, jako jsou zmrzlina, sýr, kondenzované mléko a jogurt.

V roce 2019 běloruský vývoz potravinářských výrobků do Číny dosáhl 131,5 milionu amerických dolarů, což je šestinásobné zvýšení oproti roku 2016. V období leden–listopad 2020 činil vývoz do Číny 238,7 milionu dolarů, což je téměř dvojnásobek vývozu celého roku 2019, řekl Krupko.

Podíl vývozu do Číny v současné době představuje 4,5 procenta z celkového objemu běloruského vývozu zemědělských a potravinářských výrobků, poznamenal.

V letech 2016 až 2020 ministerstvo pracovalo na schválení běloruských podniků pro vývoz do Číny. Zatím se většině vývozců masa, mléka, ryb a dalších produktů podařilo exportovat své zboží do Číny.

Čína je velkým spotřebitelem různých produktů a tento trend se bude rozvíjet. Pro běloruské společnosti zabývající se exportem potravin je to skvělá příležitost k diverzifikaci jejich exportních kanálů, dodal.

Podle Krupka zbývá ještě hodně práce, aby se na čínském trhu zvýšila přítomnost běloruských potravin.

Poznamenal, že při organizaci exportu do Číny plánuje Bělorusko co nejvíce využívat elektronický obchod.

Krupko rovněž uvedl, že Bělorusko věří, že spolupráce s Čínou ve vědeckém výzkumu a vzdělávání v zemědělství bude slibná, a dodal, že čínské investice do běloruského zemědělsko-průmyslového komplexu jsou v zájmu obou zemí.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *