Východočínský Čchüan-čou zaznamenal průlomy v archeologii oceánského obchodu

Město Čchüan-čou (Quanzhou) ve východočínské provincii Fu-ťien (Fujian), jednom z nejdůležitějších čínských přístavů podél historické námořní Hedvábné stezky, oznámilo nové nálezy ohledně archeologických snah v letech 2019 až 2020, uvedli odborníci na semináři konaném v Čchüan-čou od pátku do soboty.

Nejnovější výzkum a vykopávky pozůstatků výrobu železa v okrese An-si (Anxi) v Čchüan-čou ukázaly, že se železo a ocel dříve vyrábělo podél historické Hedvábné stezky zejména během dynastie Song (960–1279) a dynastie Yuan (1271–1368), uvedl Shen Ruiwen, profesor na škole archeologie a muzeologie na pekingské univerzitě.

Byly objeveny a identifikovány další dvě lokality jako pozůstatky regulačních orgánů, které existovaly v těchto dvou dynastiích, uvedl Wang Bo, výzkumný pracovník z Archeologického ústavu Čínské akademie sociálních věd.

Jeden z nich dohlížel na záležitosti spojené s císařovým příbuzným a druhý sloužil podle Wanga podobným funkcím jako dnešní celní správa.

Město je místem jediného čínského projektu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 2020 s názvem „Čchüan-čou: Čínské světové oceánské obchodní centrum v dynastiích Song a Yuan“.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *