V roce 2021 se očekává růst čínského HDP přibližně o 8,8 procentního bodu

Růst čínského HDP může v průběhu roku 2021 zaznamenat přibližně 8,8 procenta, citoval v pondělí portál stcn.com čínského experta.

Čínský ekonomický růst může díky ovlivnění hospodářským oživením a dalšími faktory zaznamenat výrazné výkyvy a v roce 2021 vykázat trend „být nejprve vysoký a pak nízký“, uvedl Lian Ping, vedoucí institutu Zhixin Investment Research Institute se sídlem v Šanghaji.

Lian předpověděl, že růst HDP Číny v prvním čtvrtletí roku 2021 může dosáhnout 12 až 14 procent a poté se postupně vrátit k normálnímu trendu.

Podle názoru Liana spolu kontinuální, stabilní a udržitelná makroekonomická politika, 14. pětiletý plán a dlouhodobé cíle do roku 2035, aktivní doplňování zásob a globální ekonomické oživení podporované oslabujícím se americkým dolarem podpoří stabilní hospodářské oživení Číny v roce 2021.

Jelikož Čína na nedávné konferenci Central Economic Work Conference zdůraznila, že se při řízení poptávky zaměří na strukturální reformu nabídky, Lian spekuloval, že domácí poptávka se v roce 2021 stabilněji zotaví.

Věří, že investice do výroby a nové infrastruktury v roce 2021 porostou a předpověděl, že investice do fixních aktiv se mohou zvýšit o 8 procent, zatímco do výroby o 11 procent, do nemovitostí o 6 procent a do infrastruktury o 5 procent.

Díky neustálé a účinné kontrole pandemie covid-19, pokračujícímu hospodářskému oživení a budování nového modelu vývoje předpověděl, že v roce 2021 může celkový čínský maloobchodní prodej spotřebního zboží vzrůst o 10 procent, vývoz denominovaný v amerických dolarech o 12 procent a průmyslová přidaná hodnota o 9,5 procenta.

Lian rovněž varoval, že je třeba věnovat velkou pozornost souvisejícím rizikům, jako je nárůst nevýkonných aktiv v bankovním sektoru, selhání na trhu dluhopisů a velká fluktuace směnného kurzu RMB, a měla by být přijata opatření, která by předcházela těmto rizikům.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *