Smlouva o investicích mezi Čínou a EU je „rozhodně výhodná pro všechny“, říká expert

Čínští a evropští vůdci ve středu oznámili dokončení jednání o investiční dohodě podle plánu, smlouva je „rozhodně výhodná pro všechny“, uvedl odborník.

Je to „rozhodně výhodné pro obě ekonomiky“, které se navzájem spoléhají nejen na obchod, ale ve stále větší míře na investice, uvedla Margit Molnarová, vedoucí čínského oddělení ekonomického oddělení pařížské Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj.

Pro Čínu, stále většího zámořského investora, se Evropská unie stává stále důležitější destinací, uvedl ekonom.

„Tato investiční smlouva, jejíž základní zásadou je reciprocita, vytvoří příznivější prostředí pro čínské investory v EU“ a společnosti z EU budou v Číně čelit rovným podmínkám.

Po uzavření jednání čínské ministerstvo obchodu ve středu uvedlo, že smlouva přinese více investičních příležitostí pro společnosti z obou stran a poskytne lepší podnikatelské prostředí tím, že přijme závazky týkající se přístupu na trh na vysoké úrovni a přijme pravidla spravedlivé hospodářské soutěže.

„Větší transparentnost subvencí také otevře trhy pro čínské firmy, pokud bude zajištěno, že konkurenceschopnost není ovlivněna subvencemi,“ uvedla Molnarová.

„Kromě toho některá úvodní opatření na čínském trhu vytvoří konkurenci zvyšující účinnost a přinesou know-how,“ uvedla s tím, že například soukromé nemocnice se zahraničními investicemi mohou zkrátit dobu čekání ve veřejných nemocnicích a zvýšit platy zdravotnického personálu.

Pokud jde o firmy z EU, Molnarová vyjádřila důvěru, že smlouva jim pomůže upevnit pozice na čínském trhu, protože „již nebudou čelit požadavku společného podniku v řadě průmyslových odvětví včetně reklamy, nemovitostí, ekologických služeb, soukromých nemocnic a automobilového průmyslu“.

Odborník navíc poznamenal, že závazek dvou hlavních globálních hráčů usnadnit si vzájemné investice přinese výhody i jiným ekonomikám prostřednictvím více kanálů.

„Padající překážky v investování snižují transakční náklady a zvyšují efektivitu, zatímco více přímých zahraničních investic posílí konkurenci, opět zvýší efektivitu na trzích, zvýhodní také spotřebitele a povede k silnějšímu růstu,“ uvedla Molnarová. „Třetí země tak budou mít prospěch z rozšířených trhů.“

„Část obsahu smlouvy souvisí s výrobou včetně automobilového odvětví, které je vysoce rozdělené do mnoha segmentů na více místech v globálních hodnotových řetězcích. Účastníci těchto hodnotových řetězců tak budou těžit ze zvýšené výroby,“ uvedla.

Molnarová zdůraznila nedávnou vlnu liberalizace v oblasti přímých zahraničních investic v Číně a uvedla, že investiční smlouva bude dalším krokem tímto směrem „výhradně pro společnosti z EU, které tak budou mít na čínském trhu konkurenční výhodu“.

„To může vyvolat další vlnu smluv, pokud si ostatní konkurenti přejí získat stejné zacházení,“ řekla.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *