Ropné společnosti se obracejí k větrné energii

Hlavní čínské ropné a plynárenské společnosti zintenzivňují úsilí o rozvoj větrné energie, protože zaměření na obnovitelné zdroje energie získává na síle při pokračujícím úsilí o dosažení maximálních emisí oxidu uhličitého do roku 2030.

China Petrochemical Corp., známý také jako Sinopec, nedávno zahájil svůj první projekt větrné energie, aby dále rozšířil svoji podporu čisté energie.

Projekt distribuované větrné energie o výkonu 20 megawattů, který se nachází v provincii Šan-si (Shanxi), včetně osmi větrných turbín s výkonem v síti ročně dosahujícím 42,87 milionu kilowattů, je v souladu s plánem společnosti dále zkoumat nový energetický sektor se zaměřením na větrnou, sluneční, geotermální a vodíkovou energii.

Společnost sníží standardní spotřebu uhlí až o 13 200 tun a podstatně sníží emise prachu a oxidu uhličitého.

Ve srovnání s velkými větrnými farmami, kde energie pochází ze vzdálených komerčních větrných farem a je přenášena do  středisek spotřeby po dlouhých přenosových vedeních, je distribuovaná větrná energie generována v blízkosti centra spotřeby a využívána na místě nebo v místním distribučním systému ke splnění energetické potřeby. Je flexibilní a může produkovat čistou energii pro domácnosti, farmy, firmy a další místa.

Kromě společnosti Sinopec vstoupila do odvětví větrné energie také společnost China National Petroleum Corp. se závodem v Šan-tungu (Shandong), která je podle roční produkce největším producentem ropy a zemního plynu v zemi. Společnost China National Offshore Oil Corp., největší čínský producent offshore ropy a plynu v Číně, načrtla plány na utrácení 3 až 5 procent svého ročního rozpočtu v odvětví větrné energie na moři poté, co byl do sítě zapojen první projekt větrné energie na moři a nedávno začal vyrábět elektřinu.

Projekt, který se nachází u pobřeží provincie Ťiang-su (Jiangsu), má s celkovým instalovaným výkonem 300 MW plně vstoupit do výroby v síti do konce tohoto roku a očekává se, že jeho roční výroba energie v síti dosáhne přibližně 860 milionů kWh, uvedl odborník na ropu a plyn.

Nevýrazné výkony čínských energetických gigantů během prvních šesti měsíců roku také zrychlily jejich snahu využít odvětví obnovitelných zdrojů.

Předpověď BP Energy Outlook 2020 předpovídá, že silný růst sektoru obnovitelných zdrojů energie bude klíčovou hnací silou energetické transformace v Číně, u níž se očekává, že i přes zpomalení růstu poptávky zůstane největším světovým spotřebitelem primární energie.

Podle údajů o výrobě energie z obnovitelných zdrojů v roce 2019 zveřejněných Národní energetickou správou tvoří vodní energie, solární energie, větrná energie a biomasa 63,73 procenta, 19,89 procenta, 10,10 procenta a 5,45 procenta z celkového počtu, což je nárůst o 5,7 procenta, 10,9 procenta, 26,3 procent, respektive 20,4 procent ročně. Větrná energie zaznamenala nejrychlejší růst ze všech odvětví.

Analytici uvedli, že zaměření ropných gigantů na větrnou energii znovu zdůrazňuje jejich ambice v pokroku v transformaci energie a provádění zelené a nízkouhlíkové strategie.

Takové úsilí je také v souladu s vládním úsilím o podporu obnovitelné energie, protože v posledních několika letech se v zemi zvyšuje používání čisté energie, uvedl analytik výzkumné firmy BloombergNEF Wang Ziyue.

Peng Peng, secretary-general of the China New Energy Investment and Financing Alliance, an industry group, said after 15 years of rapid development of wind power, most of the regions suitable for turbine installation are already been developed, with as much as 80 percent of the good quality projects being operated by State-owned power companies.

Peng Peng, generální tajemník Čínské investiční a finanční aliance nového energie, uvedl, že po 15 letech rychlého rozvoje větrné energie je již většina oblastí vhodných pro instalaci turbín vyvinuta, a to až 80 procent kvalitních projektů provozovaných státními energetickými společnostmi.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *