Zpráva: HDP se pravděpodobně v roce 2021 zvýší o 7,5 procentního bodu

Čínská ekonomika bude pravděpodobně v příštím roce svědkem normálního růstu, protože se může snížit ekonomický účinek pandemie covid-19 a vláda bude neustále zvyšovat domácí poptávku, podporovat inovativní rozvoj a zlepšovat podnikatelské prostředí, uvedli odborníci.

Výzkumný ústav BOC, zřízený Bank of China Ltd, očekává, že čínský HDP poroste v roce 2021 ročně zhruba o 7,5 procenta, oproti letošním 2,1 procenta.

Do budoucna si investice do infrastruktury a nemovitostí udrží rychlý růst a budou podporovat neustálé hospodářské oživení. Odhaduje se, že investice do fixních aktiv se v příštím roce zvýší o 6,5 procenta – zejména investice do infrastruktury v klíčových projektech a oborech včetně dopravních, energetických a vodních projektů, stejně jako investice do projektů „nové infrastruktury“, jako je 5G, velká datová centra a umělá inteligence. Zároveň se investice do výrobního sektoru budou nadále zotavovat a jejich růst se může v příštím roce změnit na pozitivní, uvádí se v pondělí zveřejněné zprávě Výzkumného ústavu BOC.

Díky nové infrastruktuře podporující operační rámec průmyslového internetu zavede Čína příští rok revoluční inovace pro digitální ekonomiku. Digitální transformace bude široce využívána různými účastníky ekonomických aktivit. Digitální technologie se navíc stanou základním kamenem zvyšování kvality života a budou také podporovat silný růst poptávky, uvedl Cheng Shi, hlavní ekonom ICBC International.

Čínský plán nového typu urbanizace vygeneruje vyšší spotřebitelskou poptávku u větší části obyvatel. Vzhledem k tomu, že se zaměření zvýšení spotřeby přesouvá do měst a obcí nižších úrovní, doufáme, že se zvýší prostor pro větší počet nákladově efektivních domácích značek, uvedl Cheng v poznámce k výzkumu 20. listopadu.

Odhaduje se, že celkový maloobchodní prodej spotřebního zboží, který se stal důležitou hnací silou ekonomického růstu, se v roce 2021 zvýší přibližně o 10 procent ve srovnání s plánovaným poklesem o 4,4 procenta v letošním roce, uvádí se ve zprávě výzkumného ústavu BOC.

„Podle našich odhadů se průměrná roční míra růstu čínského HDP v příštích pěti letech bude pohybovat od 5 procent do 6,1 procenta. V budoucnu bude hrát fiskální politika aktivní roli při podpoře hospodářského růstu. Vláda začne pravidelně zajišťovat, že z fiskálních fondů budou mít přímý prospěch podniky i jednotlivci,“ uvedl Chen Weidong, ředitel Výzkumného ústavu BOC. Chen vyzval vládu, aby se zaměřila na zdokonalení mechanismu vydávání dluhopisů místní správy a optimalizaci podnikové struktury.

Výzkumný ústav očekává, že celkové sociální financování poroste v roce 2021 meziročně o 12 procent, oproti plánovanému nárůstu o 13,5 procenta v letošním roce.

„Čína by měla klást větší důraz na svou strukturovanou měnovou politiku tak, aby finanční sektor lépe sloužil reálné ekonomice, se zaměřením na poskytování finančních prostředků – zejména střednědobých až dlouhodobých – na podporu investic do fixních aktiv, investic do výroby, vědy a financování spuštění technologie a revitalizace venkova,“ řekl Chen.

Připomněl také tvůrcům politik, aby věnovali velkou pozornost problémům, které se mohou na čínských finančních trzích vyskytnout v roce 2021, jako je intenzivní expozice nevýkonných aktiv, zvýšené výchozí hodnoty na čínském trhu podnikových dluhopisů a negativní dopady rychlého zhodnocení jüanu na export.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *