Renomovaný ekonom říká, že snížení chudoby v Číně poskytuje poučení pro rozvojové země

Navzdory různým okolnostem v různých zemích čínské snahy o zmírnění chudoby poskytují rozvojovým zemím po celém světě cenné ponaučení, uvedl renomovaný ekonom a autor bestsellerů Jeffrey Sachs.

„Existuje mnoho lekcí o dlouhodobém rozvoji, které vycházejí ze zkušeností Číny za posledních 40 let,“ řekl Sachs, ředitel Centra pro udržitelný rozvoj na Kolumbijské univerzitě, v rozhovoru pro Xinhua.

Sachs vyložil tři klíčová poučení z čínské praxe, přičemž první z nich bylo stanovení jasných cílů.

„Cíle jsou v lidském životě velmi důležité, protože nás udržují soustředěné. Udržují nás v pohybu vpřed,“ řekl. „Nedostatek cílů může skutečně oslabit společnost.“

Druhou lekcí je dobrá kapacita pro plánování, uvedl Sachs a zdůraznil čínskou národní rozvojovou a reformní komisi a celou plánovací strukturu.

„Vytvoření rámce schopného systematicky se dívat dopředu a plánovat činnost s pěti až desetiletým horizontem je nesmírně důležité,“ uvedl.

Třetí je široce založená strategie, která kombinuje veřejné investice a tržní růst v oblasti infrastruktury, zdravotnictví a vzdělávání. „Je to kombinace těchto dvou, která byla velmi účinná,“ řekl Sachs.

Jak klesá chudoba v Číně, role Číny v globální ekonomice se v mnoha ohledech rozšiřuje, uvedl ekonom.

„Čínská poptávka po dovozech ze zámoří podporuje obchod a celosvětovou poptávku. Obrovská nabídka čínské nízkonákladové a kvalitní infrastruktury je pro rozvojové země, které se snaží rozšířit svou vlastní infrastrukturu, zásadní,“ uvedl. „To vše přináší významné výhody pro světovou ekonomiku.“

Přestože extrémní chudoba skončila, stále existují rozdíly v životní úrovni mezi čínskými městskými a venkovskými oblastmi a produktivita v mnoha venkovských oblastech je stále relativně nízká, uvedl Sachs.

Sachs s výhledem do budoucna uvedl, že Čína by měla dělat to, co dělá již celá desetiletí. „Doufám, že si Čína tento pohled z dlouhodobého hlediska udrží, protože jí velmi dobře sloužil,“ řekl.

Ekonom uvedl, že by si přál, aby se iniciativa Hedvábná stezka v nadcházejících letech „skutečně rozšířila“ jako způsob, jak vytvořit více investic do zelené a digitální infrastruktury v rozvojových zemích „jako základ pro jejich další ekonomický rozvoj“.

Vyzval také Čínu, USA a Evropskou unii, aby spolupracovaly na řešení globálních výzev a budování inkluzivnějších a spravedlivějších společností s nižší nerovností.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *