Generální ředitel LuxSE říká, že Lucembursko zůstává bránou pro čínské investory

Lucembursko si udrží pozici nejlepší destinace pro čínské investice, přičemž toky začnou směřovat také opačným směrem, uvedl generální ředitel burzy v zemi a dodal, že bude pokračovat úsilí o usnadnění přístupu mezinárodních investorů k čínským zeleným dluhopisům.

Lucembursko, jedna z nejmenších, ale nejbohatších zemí světa, se etablovalo jako centrum pro banky a finanční instituce působící v EU na přeshraničním základě a jako portál pro čínské investory.

„Zaznamenali jsme vrcholy v letech 2017 a 2018, rok 2019 byl o něco pomalejší a i rok 2020 bude kvůli pandemii o něco méně aktivní než to, co jsme viděli dříve,“ řekl Robert Scharfe, generální ředitel Lucemburské burzy cenných papírů (LuxSE), v nedávném rozhovoru při virtuální konferenci Horasis Asia Meeting. „Celkově však věřím, že pro čínské investice zůstaneme zajímaví, a předpokládám, že se to v dohledné budoucnosti nezmění.“

„Vidíme také stále více investorů z Číny, kteří si zřizují pobočku  přímo v Lucembursku, aby přilákali kapitál do Číny. Myslím, že bude jen otázkou času, než uvidíme toky i opačným směrem,“ řekl.

Bank of China byla první čínskou bankou, která přišla do Lucemburska před téměř čtyřmi desetiletími, v roce 1979, aby založila svou dceřinou společnost v zámoří. Od té doby sedm čínských bank založilo své evropské centrály v Lucembursku a další dvě banky vlastní čínští akcionáři.

„Vidíme mnoho čínských obchodníků a největších komerčních bank, kteří založili své evropské ústředí v Lucembursku, aby odtud provozovali své obchodní aktivity v Evropě,“ řekl Scharfe.

Lucembursko také patřilo mezi největší vítěze brexitu, protože mnoho podniků a finančních institucí, které přesouvaly své operace ze Spojeného království, si vybralo Lucembursko jako svoji bránu na jednotný trh EU.

Podle indexu globálních finančních center (GFCI 28), který byl zveřejněn v září, se Lucembursko v celkovém hodnocení posunulo o 6 míst a celosvětově se tak umístilo na 12. místě.

Scharfe také uvedl, že Lucembursko dále upevní svou pozici centra offshore renminbi (RMB) a centra pro proces internacionalizace měny. Zdůraznil však, že existuje dostatek prostoru pro konkurenci, protože další místa včetně Singapuru a Londýna také soupeří o část tohoto podnikání.

„Mluvíme o obrovském trhu, který ovlivňuje všechny kontinenty. Doufám, že zde bude mnoho RMB center. RMB jako měna je dnes v mezinárodních portfoliích investorů stále velmi málo zastoupena.“

RŮST ZELENÝCH FINANCÍ

S více než 37 000 kótovanými cennými papíry, včetně 33 000 dluhových nástrojů, od 2000 emitentů ve více než 100 zemích a regionech, je LuxSE podle burzy jednou z předních světových burz pro kótování mezinárodních cenných papírů.

V roce 2016 burza zahájila Lucemburskou zelenou burzu, která se stala první burzou na světě, která provozuje platformu zaměřenou výhradně na udržitelné finanční cenné papíry.

„Zelené dluhopisy jsou dokonalým nástrojem pro investory, kteří by společnosti jednoduše neposkytli peníze nebo prostředky, ale chtějí vědět, na co se tyto peníze používají,“ řekl Scharfe. „Pandemie ukázala, že existuje obecné chápání, že kapitálové trhy se musejí pohybovat směrem k zeleným, sociálním a udržitelným finančním nástrojům.“

Zelený dluhopis je druh nástroje s pevným výnosem, který je speciálně vyčleněn na získávání peněz na projekty v oblasti klimatu a životního prostředí, jako jsou projekty čisté energie a kontroly znečištění.

Podle údajů burzy k 31. říjnu vykázala Lucemburská zelená burza více než 850 zelených, sociálních a udržitelných cenných papírů v celkové hodnotě téměř 350 miliard eur od 150 emitentů ve více než 30 zemích a regionech.

„Existuje stále více čínských institucí, které jsou mezinárodní a vydávají zelené dluhopisy podle mezinárodních standardů. Pomáháme řadě institucí s dodržováním mezinárodních standardů,“ řekl Scharfe.

Šanghajská burza cenných papírů a společnost LuxSE navíc v roce 2018 zahájily Green Bond Channel, jehož cílem je odstranit informační mezeru mezi čínskými emitenty a mezinárodními investory. Zelené dluhopisy kótované na šanghajské burze lze obchodovat prostřednictvím stávajících kanálů, zatímco LuxSE poskytuje informace o čínských domácích dluhopisech v angličtině zahraničním investorům.

„Green Bond Channel je mostem mezi čínským domácím trhem a mezinárodní komunitou investorů s jediným cílem – snažit se co nejvíce harmonizovat základní kritéria pro tyto dluhopisy,“ uvedl Scharfe.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *