Laos vyváží více elektřiny do Vietnamu

Vietnam plánuje dovážet více elektřiny z Laosu, aby vyřešil předpokládaný nedostatek energie, uvedly laoská místní média.

Vietnam nakupuje elektřinu z energetických elektráren postavených laoskými a vietnamskými investory, citoval ve čtvrtek místní deník Vientiane Times náměstka ministra energetiky a dolů Daovong Phonekeo.

„Od nynějška až do roku 2025 bude Vietnam od Laosu nakupovat 3000 MW elektřiny za cenu 6,95 amerického centu za kWh. Očekává se, že množství elektřiny prodané do Vietnamu vzroste mezi lety 2026 a 2030 na 5000 MW, přičemž cena bude znovu dohodnuta,“ řekl.

Daovong uvedl, že Laos má obrovský potenciál k výrobě energie z vodních, solárních a větrných elektráren, která je na prodej do Vietnamu a Kambodže.

Laos má v současné době v provozu 78 vodních elektráren s kombinovaným instalovaným výkonem 9972 MW, což výrazně převyšuje potřeby domácí spotřeby. K dispozici je také uhelná elektrárna, čtyři projekty na biomasu a šest solárních elektráren.

Elektřina je jedním z hlavních příjmů Laosu, zejména prostřednictvím prodeje do Thajska, Vietnamu, Kambodže a Myanmaru.

Podle zprávy mezitím v Laosu v roce 2019 významně vzrostla poptávka po elektřině kvůli nárůstu populace a rostoucímu počtu továren.

V roce 2019 činila domácí spotřeba 1222 MW a podle laoského ministerstva energetiky a dolů se očekává, že v letech 2020 až 2025 se spotřeba zvýší na 1800 MW.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *