Keňa říká, že čínské infrastrukturní projekty v Keni jsou životaschopné

Čínské infrastrukturní projekty realizované v Keni jsou životaschopné, protože budou mít pozitivní dopad na ekonomiku, uvedl v úterý vysoký vládní úředník.

Ukur Yatani, tajemník kabinetu státní pokladny a plánování, řekl parlamentnímu výboru pro finance a národní plánování, že Číňané podnikli a financovali velké silniční a železniční projekty, které usnadnily přepravu osob a zboží po celé zemi.

„Míra dokončení projektů byla rychlá a mají také dlouhodobý dopad na ekonomiku, což je velmi dobré,“ řekl Yatani.

Poznamenal, že v průměru je úroková sazba čínských půjček Keni tři procenta ročně, což je pod sazbami komerčních půjček v zemi.

„Existuje představa, že získáváme půjčky od zahraničních vlád za velmi vysoké sazby,“ poznamenal Yatani.

Dodal, že je běžnou praxí, že si vlády půjčují za účelem financování projektů, které povedou k rychlejšímu ekonomickému rozvoji.

Dodal, že Keňa udržovala veřejný dluh, který je pod hranicí mezinárodní udržitelnosti dluhu. „Nesnažíme se proto o odklad ani o odpuštění dluhu, protože nemáme žádné potíže se splácením půjček,“ prozradil.

Poznamenal, že východoafrický národ se chce vyhnout negativním důsledkům nesplácení přijatých půjček.

Podle ministerstva financí chce vláda také restrukturalizovat státní podniky, které jsou pro daňové poplatníky finanční zátěží.

„Postupem času jsme vytvořili mnoho státních podniků, které vedly ke zdvojení funkcí, a tak některé budou sloučeny nebo rozpuštěny,“ řekl Yatani.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *