Růst aktivity továren stoupá

Aktivita továren rostla v listopadu nejvyšším tempem za posledních deset let, což naznačuje, že se ekonomická dynamika druhé největší ekonomiky světa vrací na předpandemickou úroveň, uvedli v úterý odborníci.

Očekává se, že tvůrci politik budou při přijímání dalších politických opatření opatrní, protože nechtějí, aby opatření bránila hospodářskému oživení, uvedli.

Index Caixin China General Manufacturing Purchasing Managers‘ (PMI) se minulý měsíc zvýšil na 10leté maximum 54,9 oproti 53,6 v říjnu, což ukazuje na nejsilnější zlepšení provozních podmínek čínských výrobců za posledních deset let, uvedla ve zprávě mediální skupina Caixin.

Hodnota PMI nad 50 označuje expanzi, zatímco hodnota pod 50 odráží kontrakci.

Oficiální výrobní PMI mezitím také naznačil nejrychlejší expanzi sektoru za poslední tři roky. Hodnota se v listopadu zvýšilo na 52,1, což je nejvyšší úroveň od září 2017, kdy dosáhla 52,4, uvedl v pondělí statistický úřad.

Obě hodnoty PMI překonaly tržní očekávání a naznačily zrychlení oživení čínské ekonomiky z covid-19, zejména ve zpracovatelském sektoru, uvedli ve zprávě analytici z Nomura Securities.

Zotavení poptávky doma i v zahraničí posílilo růst aktivity továren a od té doby nahradilo úsilí o obnovení práce na výstupu, uvedli odborníci.

Produkce a nové objednávky rostly minulý měsíc nejrychlejším tempem za poslední desetiletí, přičemž oživení poptávky udržovala silná domácí poptávka, uvádí zpráva Caixin.

Nové vývozní objednávky neustále rostly, protože zámořská výroba byla i nadále omezována pandemickými nejistotami, přičemž částečná data pro tuto kategorii rostla každý měsíc, uvádí se ve zprávě.

„Výrobní podniky posílily své zásoby, aby uspokojily poptávku a byly si docela jisté, že budou mít ekonomický výhled na příštích 12 měsíců. Očekáváme, že ekonomické oživení bude pokračovat několik měsíců,“ uvedl Wang Zhe, hlavní ekonom společnosti Caixin Insight Group.

Odborníci očekávají, že čínská ekonomika během posledního čtvrtletí roku zaznamená růst téměř 6 procent. Růst se může v prvních třech měsících příštího roku dále navyšovat na dvouciferné číslo, a to díky nízké srovnávací základně a oživení poptávky po spotřebě a investicích do výroby, uvedli.

Zhang Wenlang, hlavní makroekonomický analytik investiční banky China International Capital Corp Ltd., uvedl, že růst domácí poptávky by se měl v příštím roce dále zrychlovat, protože pandemická situace se dále stabilizuje a zároveň se zlepšuje příjem a zaměstnanost domácností.

Čínský trh s domácími akciemi v úterý vzrostl díky srovnávacímu indexu Shanghai Composite Index, který se navýšil o 1,77 procenta na 3451,94 bodu, díky růstu makroekonomicky citlivých sektorů, jako jsou strojírenství, finance a automobily, vyplývá z průzkumu trhu Wind Info.

Oživení však může od druhého čtvrtletí roku 2021 začít ztrácet na síle, uvedli odborníci, částečně proto, že pandemie způsobila, že subjekty na trhu budou ve výdajích konzervativnější, zatímco dluhový tlak po rychlejší expanzi úvěrů v tomto roce vzroste.

Vzhledem k přetrvávajícím nejistotám doma i v zahraničí vyžaduje zrušení politiky uvolňování, která byla zahájena během epidemie, „pečlivé plánování“, uvedl Wang.

Ren Zeping, hlavní ekonom developerské společnosti Evergrande Group, uvedl, že vývoz a investice do infrastruktury i do nemovitostí jsou doposud hlavními hnacími silami hospodářského oživení, ale mohou čelit tlaku směrem dolů, zatímco malé podniky a situace v oblasti zaměstnanosti budou i nadále pod tlakem.

Zatímco průzkum Caixin uvedl, že výrobci minulý měsíc rozšířili objem pracovní síly, větší průzkum NBS naznačil, že pokles zaměstnanosti přetrvával.

„Je příliš brzy hovořit o zpřísnění měnové politiky,“ uvedl Ren a dodal, že podpora strukturální likvidity pro infrastrukturu a těžce zasažená odvětví by měla pokračovat.

Analytici z Nomura Securities uvedli, že se očekává, že si Peking v blízké budoucnosti udrží svůj vyčkávací přístup, aniž by se zvýšilo uvolňování či zahájila kontrakce.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *