Čínské projekty BRI přinášejí evropským zemím hmatatelné výhody

S řadou projektů v oblasti energetiky a dopravy, které byly uskutečněny v posledních letech, hraje Čínou navržená iniciativa Hedvábná stezka (HS) v Evropě pozitivní roli a poskytuje místním obyvatelům čistou energii a vysoce kvalitní infrastrukturu.

Jako vysoce kvalitní, sdílené a šetrné k životnímu prostředí přinášejí projekty HS hmatatelné výhody evropským zemím a jejich lidem.

SDÍLENÍ VÝHOD

Fotovoltaická elektrárna Kaposvar 100 MW, postavená společností China National Machinery Import and Export Corporation (CMC), je největší maďarskou solární elektrárnou s celkovou investicí kolem 100 milionů eur (asi 121 milionů amerických dolarů).

CMC investovala vlastní kapitál, zatímco Bank of China poskytla financování projektu. Finanční prostředky projektu jsou získávány z trhu, zatímco Maďarsko nemělo žádnou záruku za splnění půjčky ani nákupu elektřiny, řekla Xinhua Meng Fanye, ředitelka maďarského projektu CMC.

Investice CMC bude v budoucnu amortizována prodejem elektřiny, uvedla Meng a dodala, že elektrárna přispěje místním a státní vládě na daních celkem 2 miliony eur (asi 2,12 milionu dolarů).

Dalším příkladem je 180 km dlouhá dálnice spojující přístav Bar na pobřeží Jaderského moře v Černé Hoře s vnitrozemským sousedem Srbskem. Projekt realizovaný čínskou společností má pouze 2procentní úrokovou sazbu, 20letý splátkový kalendář a šestiletou lhůtu, která je podle mezinárodních standardů mimořádně příznivá.

Odmítnutí takzvaného mýtu o „dluhovém otroctví“ uvedl černohorský předseda vlády Duško Markovič v červnu 2019, že jeho země neposkytla půdu jako kolaterál pro půjčky, a dodal, že čínská exportně-importní banka nabídla v tu chvíli nejlepší podmínky na mezinárodním finančním trhu.

„Absolutně nic z toho, o čem se spekuluje, není pravda … neexistuje žádné „dluhové otroctví“,“ uvedl Markovič a zdůraznil, že investorem je Černá Hora, nikoli Čína ani žádná jiná země.

ŠETRNÝ K ŽIVOTNÍMU PROSTŘEDÍ

Od samého začátku HS asi před sedmi lety se životní prostředí, ekosystém a ochrana klimatu staly nejvyšší prioritou. V dubnu 2019 Čína uvedla, že projekty HS musejí být ekologické a udržitelné a přinést všem vysoce kvalitní růst.

Projekty HS v Evropě využívají špičkové technologie a plně vyhovují normám Evropské unie.

Stanari, malé město v severní Bosně a Hercegovině, je známé pro Stanari Thermal Power Plant (Stanari TPP), první čínskou uhelnou elektrárnu v Evropě, která byla uvedena do provozu v roce 2016.

Stanari je oblast bohatá na nekvalitní hnědé uhlí, které při konvenčním spalování emituje mnoho znečišťujících látek. V roce 2016 představila čínská společnost Dongfang Electric Corporation (DEC) v elektrárně technologii na úsporu energie a snížení emisí.

Nyní je zde výroba efektivní, uvedl Aleksandar Milic, technický ředitel závodu, a dodal, že při kontrole emisí oxidu siřičitého, oxidu dusíku a prachu provoz splňuje nebo dokonce překračuje normy EU.

V Chorvatsku ukázal projekt mostu Pelješac, že hlavní infrastruktura může mít malý dopad na místní ekosystém s nejvyššími environmentálními standardy.

Hlavními environmentálními výzvami projektu je zachování místního chovu ústřic a ochrana delfínů v okolních vodách před stavebními zvuky.

Niksa Orlandic, chorvatský inženýr v oblasti životního prostředí tohoto projektu, uvedl, že se inženýrům společnosti China Road and Bridge Corporation (CRBC) podařilo pomocí technologie potlačení hluku pomocí „vzduchových bublin“ omezit dopad zatloukání ocelových pilotů do mořského dna na život delfínů.

„Stavba mostu nemá žádné negativní dopady na marikulturu ve Ston Bay, která je známá chovem ústřic a chovem síhů,“ řekl Orlandic.

VYSOKÁ KVALITA

V Evropě, kde předpisy patří k nejpřísnějším na světě, jsou projekty HS plně v souladu s evropskými normami a mezinárodními postupy.

Lu Shengwei, zástupce CRBC, uvedl, že společnost najala chorvatské právnické firmy a poradenské společnosti, aby se přizpůsobily předpisům EU týkajícím se infrastrukturních projektů.

„Strávili jsme stovky hodin studiem podrobností. Na základě našich bohatých zkušeností s infrastrukturou po celém světě jsme zvýšili naše projektové standardy a nyní všechny dosáhly standardů EU,“ řekl Lu.

Čínský dodavatel pověřil místní dohlížející společnosti dohledem nad kontrolou kvality, ochranou životního prostředí a nad právními záležitostmi.

Oleg Butković, chorvatský ministr pro námořní záležitosti, dopravu a infrastrukturu, vyjádřil při návštěvě minulý měsíc spokojenost s tím, že projekt probíhá podle plánu.

Po čtyřech letech provozu se Stanari TPP stal ikonickým projektem města. Rovněž je považován za výrazný projekt v rámci spolupráce mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy v rámci HS.

Elektrárna umístila Stanari na obchodní mapu. Podle Hu Yanga, manažera provozu a údržby DEC pro projekt Stanari, tato operace přilákala peer společnosti z více než 30 zemí.

„Představujeme … schopnosti čínských společností v oblasti projektování, výstavby, provozu a údržby v nejvyšší úrovni,“ uvedl Hu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *