Ministři zahraničí Malty a Číny souhlasí s dalším rozvojem dvoustranných vazeb

Čínský státní tajemník a ministr zahraničí Wang Yi a maltský ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí Evarist Bartolo se v úterý dohodli na dalším rozvoji bilaterálních vztahů.

V telefonickém rozhovoru Wang Yi vyjádřil vděčnost za pochopení a podporu, kterou maltská strana poskytla Číně v jejím boji proti pandemii covid-19, s tím, že Čína poskytla Maltě také protiepidemické zásoby a pomoc a podělila se o své zkušenosti v boji proti viru.

He said the Chinese side believes that under the leadership of the new Maltese government, the Maltese side will eventually triumph over the outbreak.

Řekl, že Čína věří, že pod vedením nové maltské vlády nakonec Malta zvítězí.

Od počátku vypuknutí epidemie covid-19 v Číně země zmobilizovala všechny obyvatele a přijala nejpřísnější a rozhodná opatření k účinné kontrole epidemické situace, uvedl.

V současné době Čína zrychluje svůj hospodářský a sociální rozvoj při normalizaci prevence a kontroly epidemie a očekává se, že se stane první významnou ekonomikou, která může dosáhnout pozitivního růstu, uvedl Wang Yi.

S vědomím, že vakcíny jsou silným prostředkem pro případné vítězství proti pandemii, Wang Yi uvedl, že Čína dosáhla pokroku ve výzkumu a vývoji vakcín a je ochotna aktivně zvážit její poskytnutí, jakmile bude úspěšně použita pro země v nouzi.

Čína a Malta, řekl Wang Yi, oslaví v roce 2022 50. výročí navázání diplomatických vztahů a obě strany by měly v nejbližší době naplánovat vzpomínkové akce.

Čína je připravena spolupracovat s maltskou stranou na upevnění a prohloubení vzájemné politické důvěry a rozšíření praktické spolupráce při dodržování zásady vzájemného respektu, rovnosti a vzájemného prospěchu, aby bylo možné zahájit 50. výročí diplomatických styků s plodnějšími výsledky, řekl Wang Yi.

Malta má důležitou strategickou pozici a může čínským společnostem sloužit jako brána pro vstup na trhy v Evropské unii (EU) a Africe, uvedl Wang Yi a dodal, že čínská vláda bude i nadále povzbuzovat a podporovat čínské společnosti v investování a podnikání na Maltě.

Čína velmi oceňuje, že Malta při jednáních s mezinárodními vztahy dodržuje základní principy nezávislosti, soběstačnosti a nezasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí, uvedl Wang.

Čína doufá a věří, že Malta může hrát konstruktivní roli při posilování vztahů mezi Čínou a Evropou a povzbudit EU, aby zaujala pozitivnější, kooperativnější a konstruktivnější přístup při sledování a rozvoji vztahů s Čínou, sdělil.

Bartolo vyjádřil vděčnost za velkou podporu a pomoc, kterou Čína poskytla, když to Malta nejvíce potřebovala v boji proti pandemii.

Maltská strana si velmi cení prohlášení Číny, že z vakcíny covid-19 udělá veřejné blaho, protože pomůže rozšířit přístupnost a cenovou dostupnost vakcíny na nejvyšší míru, uvedl.

Vztahy mezi Maltou a Čínou zaznamenaly od založení diplomatických vazeb před 50 lety velký pokrok, uvedl Bartolo a dodal, že maltská strana očekává další rozvoj dvoustranných vazeb na základě rovnosti a vzájemného prospěchu, vítá více čínských podniků, do kterých by Malta měla investovat, a povede diskuse o spolupráci tří stran v EU a Africe.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *