Čínská ekonomika na vyžádání vzkvétá díky technologickému úsilí

Osmiletá dcera paní Wang Wei, která žije v subtropickém čínském městě Chaj-kchou (Haikou), nikdy v životě neviděla sníh, ale je jejím snem mít vlastního sněhuláka.

Aby Wang splnila přání své dcery, místo cestování tisíce kilometrů se obrátila k internetu. Na Xianyu, platformě elektronického obchodování pod čínským technologickým gigantem Alibaba, našla prodejce, který by mohl splnit toto přání za cenu 30 jüanů (asi 100 Kč).

Prodejcem je 28letý grafický designér Li Bingxuan z Cha-(r)-pinu (Harbin), hlavního města nejsevernější čínské provincie Chej-lung-ťiang (Heilongjiang). V loňském roce zahájil podnikání na částečný úvazek nabízením služeb na vyžádání souvisejících se sněhem na Xianyu.

Li získal svou první objednávku jen několik hodin po zveřejnění podrobností o službě online.

Podniky na vyžádání, jako je Li’s, se staly v Číně populární a nabízejí různé služby online, od hledání šoféra pro opilého zákazníka až po požádání dalších majitelů domácích mazlíčků, aby se postarali o vašeho psa, když jste pryč.

„Nikdy jsem nečekal, že by někdo projevil zájem nebo se mnou dokonce uzavřel dohodu, ale stalo se,“ řekl Li.

Na přání paní Wang vyrobil Li sněhuláka v červeném klobouku s šálou a přiložil k němu poznámku „Táta & máma tě milují“. Pořídil fotografie, natočil videa sněhuláka a poslal je paní Wang.

„Moje dcera byla té noci tak šťastná, když viděla obrázky a videa.“ Sněhulák nám přinesl tolik radosti; rozhodně to stálo za to!“ uvedla Wang.

Pro Li jde o práci na částečný úvazek, ale přináší mu zajímavé zisky. Doposud obdržel stovky objednávek, které mu mohou vydělat až 400 jüanů (1330 Kč) denně.

„Baví mě tato vedlejší práce, protože může pomoci generovat příjem bez nákladů.Vyzval jsem své přátele, aby to také zkusili,“ řekl Li.

Odborníci připisují úspěch tohoto druhu ekonomiky rychle se zvyšující spotřební síle Číňanů a rozmnožujícím se čínským internetovým technologiím.

Vezměme si například čínské řidiče na vyžádání, práce se poprvé objevila v roce 2003 poté, co revidovaný zákon o bezpečnosti silničního provozu uložil přísnější pokuty za řízení v opilosti. Několik čínských technologických společností se v následujících letech rozhodlo takové služby nabízet.Podle zprávy vydané v loňském roce datovým centrem eDaijia dosáhl v září 2019 celkový počet objednávek služeb pronájmu řidičů v Číně více než 1 miliardy.

Internetové technologie spojují lidi z různých míst s různými požadavky v minimálním čase a umožňují provádět transakce online, uvedl Xu Yaquan, profesor univerzity v Nan-čchangu (Nanchang University).

Údaje zveřejněné v září Čínským internetovým síťovým informačním střediskem ukázaly, že v červnu bylo v Číně více než 940 milionů uživatelů internetu, což je zhruba pětina celosvětového počtu. Počet uživatelů online plateb dosáhl 805 milionů, což představuje 85,7 procenta uživatelů internetu v Číně. „Tyto technologie nabízejí spolehlivou podporu pro rozvoj ekonomiky na vyžádání,“ dodal Xu. Li Xiaojia, profesor na Fakultě veřejné správy na Vysoké škole mezinárodního obchodu a ekonomiky, uvedl, že tento fenomén odráží nové sociální požadavky a přesnou sociální dělbu práce.

„Požadavky jsou různorodé a služby lze přizpůsobit,“ řekl Li. „Můžete někoho požádat, aby pro vás nakupoval v zahraničí, staral se o vaše mazlíčky nebo dokonce třídil odpadky.“

Někteří odborníci se domnívají, že nastupující forma ekonomiky ruší stereotyp tradiční ekonomiky a pomáhá vytvářet nové pracovní příležitosti, ale také je vede k obavám, že může vést k nezákonným činům, jako je najímání lidí, aby podváděli při zkouškách.

„Vláda by měla zlepšit příslušné předpisy, aby zajistila legitimní práva spotřebitelů a podpořila racionální rozvoj nového modelu ekonomiky,“ uvedl Li.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *