Společná Čínsko-laoská rafinerie zahajuje komerční výrobu

Lao Petroleum & Chemical Co. Ltd (Laopec), čínsko-laoský společný podnik, zahájil v pondělí v laoském hlavním městě Vientiane první fázi výroby, která by měla dosáhnout až tří milionů tun ročně.

Laopec, který je první laoskou rafinerií, účinně zaplní mezeru v petrochemickém průmyslu v Laosu a změní status quo, kdy veškerá zde rafinovaná ropa závisela na dovozu.

Slavnostního zahájení, které se v pondělí konalo živě online, se zúčastnili čínský velvyslanec v Laosu Jiang Zaidong, člen politbyra ústředního výboru Laoské lidové revoluční strany (LPRP), místopředseda vlády Sonexay Siphandone a Somsavat Lengsavad, poradce ústředního výboru LPRP a bývalého místopředsedy vlády ve Vientianu v Laosu a úřadujícího guvernéra provincie Jün-nan (Yunnan) Wang Yubo v Kchun-mingu (Kunming).

Projekt Laopec, který se nachází v zóně komplexního rozvoje Saysettha ve Vientianu, se rozkládá na ploše přibližně 28,3 hektaru a plánuje investovat přibližně dvě miliardy amerických dolarů ve třech fázích do výstavby moderní ropné rafinerie.

Uvádí se, že celková zpracovatelská kapacita první fáze Laopecu dosáhne jednoho milionu tun ročně a poskytne Laosu bezpečnou a stabilní dodávku rafinované ropy, a bude tak hrát důležitou roli při rozvoji laoského průmyslu.

„Tento projekt ropné rafinerie pomůže snížit dovoz pohonných hmot a snížit ceny ropy na domácím trhu,“ uvedl na slavnostním ceremoniálu laoský ministr průmyslu a obchodu Khemmani Pholsena.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *