Zaměření na Čínu: RCEP inspiruje podnikatele z jihovýchodní Asie

Podnikatelka v oboru sušeného ovoce Pollapat Mahitapong zřídila ve své zpracovatelské továrně v Thajsku tři nové výrobní linky a míří na obří čínský trh.

Již tři roky po sobě se  účastní každoročního veletrhu China-ASEAN Expo v Nan-ningu (Nanning), hlavním městě jihočínské autonomní oblasti Kuang-si Čuang (Guangxi Zhuang).

Díky platformě se její sušené ovoce prodává v Číně, Vietnamu a Singapuru.

Na veletrhu, který byl ukončen v pondělí, se podnikatelé, jako je Mahitapong, inspirovali uzavřením Regionálního komplexního ekonomického partnerství (RCEP) v polovině listopadu, přičemž očekávají, že jejich podniky budou těžit z dohody a expandovat napříč zúčastněnými zeměmi.

RCEP, největší obchodní pakt na světě, podepsalo celkem 15 asijsko-pacifických zemí včetně 10 členských států ASEAN a Číny.

Poté, co pakt vstoupí v platnost, bude postupně zrušeno více než 90 procent dovozních cel mezi zúčastněnými zeměmi, což sníží výrobní náklady a ceny komodit a přinese výhody jak podnikům, tak spotřebitelům.

„Jsem si jistý, že prostřednictvím RCEP obdržím více objednávek od ASEAN, a dokonce i od Japonska a Korejské republiky,“ řekla Pollapat Mahitapong.

Řekla, že synovec jejího manžela, který je držitelem titulu MBA, je připraven pomoci s jejich podnikáním.

„Slyšela jsem, že podnikatelé budou moci pohodlněji získávat víza mezi zeměmi RCEP, proto ho plánujeme poslat do Japonska, aby po pandemii provedl průzkum trhu,“ dodala.

Pro Kalinawong Ka Yee, vrchní obchodní ředitelku jakartské společnosti na výrobu oplatek, RCEP rozjasnila její sen o prosperitě.

„Věříme, že se naše produkty budou snáze prodávat díky větší zóně volného obchodu,“ řekla Yee. Na veletrhu obdržela její společnost více než 20 velkých objednávek od čínských podnikatelů.

„Díky drastickému snížení cel mohu i přes pandemii covid-19 své podnikání rozšířit,“ řekla.

Od zavedení dohody o volném obchodu mezi Čínou a ASEAN (CAFTA) v roce 2010 se obchod se zbožím a službami mezi Čínou a ASEAN rychle prohloubil díky hluboké integraci průmyslových a cenových vazeb. V rámci CAFTA byla zrušena cla na 7000 produktů.

„Ve srovnání s CAFTA představuje RCEP větší trh, což znamená větší obchodní příležitosti. To vše přispěje k většímu obchodu, většímu rozvoji a lepšímu způsobu obživy lidí,“ uvedl na výstavě filipínský velvyslanec v Číně Jose Santiago Sta. Romana.

Dohoda o RCEP pokrývá trh s 2,2 miliardami lidí, což je téměř 30 procent světové populace, s celkovým HDP 26,2 miliadry amerických dolarů, což je asi 30 procent globálního HDP.

Manažerka prodeje oplatek Yee také plánuje v budoucnu rozšířit své podnikání do více zemí RCEP.

„Již jsme začali rozšiřovat naši továrnu na oplatky v Indonésii a doufejme, že najdeme japonské a korejské obchodní partnery, abychom prozkoumali trhy v Japonsku a Korejské republice,“ uvedla.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *