Čínské domácí IPO akcie dosáhly za prvních 11 měsíců téměř desetiletého maxima

Čínská počáteční veřejná nabídka akcií (IPO) se od ledna do listopadu letošního roku zvýšila na téměř 10leté maximum na více než 420 miliard jüanů (asi 1376 miliard Kč), uvedla v úterý Xinhua Finance, finanční informační platforma Xinhua.

K číslu, které poukázalo na zdravý rok pro trh s domácími akciemi, přispělo do pondělí 342 emitentů IPO, což zvýšilo celkový kapitál na 423,872 miliardy jüanů (asi 1389 miliard Kč), což je nové maximum od roku 2010.

Díky výhodám pilotních projektů pro registraci IPO vzrostl počet společností, které prošly zkouškami čínských dozorčích komisí cenných papírů na 94,78 procenta z 88,49 procenta za prvních 11 měsíců roku 2019.

Navzdory celkovému navýšení hodnoty se různí emitenti IPO setkali s výslovně odlišnými výsledky financování. V listopadu 17 emitentů domácích IPO akcií financovalo méně než jednu miliardu jüanů (asi 3,3 miliardy Kč) a další tři uvedli financování ve výši jedné až dvou miliard jüanů, nehledě na dalšího emitenta, který prostřednictvím svého IPO financoval více než 10 miliard jüanů (asi 33 miliardy Kč).

Čínský sekundární akciový trh zůstal obecně stabilní. V listopadu emitenti IPO na základě registrace většinou zaznamenali prudký nárůst cen akcií v prvních obchodních dnech.

Sun Jinju, vedoucí výzkumného ústavu společnosti Kaiyuan Securities, uvedl, že čínská reforma kapitálového trhu přinesla v letošním roce výrazné úspěchy, což mělo za následek zejména lepší účinnost IPO a IPO založené na registraci, což přineslo institucionální dividendy v rozkolísané době. V posledních měsících roku 2020 kolísání fondových firem vyprodukovalo v průměru více než 40procentní návratnos

V nadcházejícím roce 2021 společnost Sun očekávala, že financování IPO zůstane na relativně vysoké úrovni, doprovázené také předvídatelnými dividendami.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *