17. Čína-ASEAN Expo bylo ukončeno podporou spolupráce v rámci Hedvábné stezky

17. čínská výstava Čína-ASEAN a souběžný obchodní a investiční summit Čína-ASEAN byly uzavřeny v pondělí v Nan-ningu (Nanning), hlavním městě jihočínské autonomní oblasti Kuang-si čuang (Guangxi Zhuang), podporou významné spolupráce v rámci iniciativy Hedvábná stezka (Belt and Road Initiative).

Na čtyřdenní akci bylo podepsáno celkem 86 investičních projektů v hodnotě 263,87 miliardy jüanů (přibližně 881 604 220 055,67 Kč), což je podle údajů zveřejněných sekretariátem Expa na závěrečném ceremoniálu meziroční nárůst o 43,6 procenta.

Investiční projekty v oblasti zdraví, velkých dat, logistiky, nové výroby, nových materiálů, nové energie a financí představovaly 85,3 procenta z celkového počtu.

Na výstavní ploše 104 000 metrů čtverečních představil letošní veletrh 5400 stánků pro 1668 podniků včetně Fortune 500 a předních společností v oboru. Akce se navíc účastnilo 1956 podniků z domova i ze zahraničí.

Na letošním veletrhu byla vyčleněna výstavní plocha pro 108 společností z 22 zemí, většinou zemí účastnících se Hedvábné stezky včetně Pákistánu, Íránu, Francie, Itálie a Ruska. Během veletrhu se také uskutečnilo více než 150 aktivit na podporu obchodu a investic, a to online i offline.

18. Čína-ASEAN Expo je předběžně naplánováno na 10. až 13. září 2021, přičemž Laos bude pokračovat jako čestná země a Pákistán jako zvláštní partnerská země.

PODPORA SPOLUPRÁCE Hedvábné stezky

Letošní výstava dosáhla dobrých výsledků vedoucích k prosazení rozvoje iniciativy Hedvábná stezky (Belt and Road Initiative) a prohloubení spolupráce mezi zúčastněnými zeměmi, uvedl sekretariát výstavy.

Během veletrhu byla podepsána rámcová dohoda o strategické spolupráci mezi několika logistickými společnostmi podél nového mezinárodního obchodního koridoru mezi pevninou a mořem, aby se urychlil rozvoj Hedvábné stezky.

Nový mezinárodní koridor mezi pevninou a mořem je obchodní a logistická pasáž postavená společně západočínskými provinčními regiony a členskými státy ASEAN. Slouží jako most mezi hospodářským pásem Hedvábné stezky a námořní hedvábnou cestou 21. století.Mezitím také devět komerčních bank z provincií a měst podél koridoru podepsalo návrh nabídnout finanční podporu na vybudování obchodního koridoru země-moře.

„Za posledních 17 let veletrh Čína-ASEAN nejen prokázal úspěchy Číny a ASEAN v posilování obchodní a investiční spolupráce, ale také se stal důležitou silou při podpoře výstavby Hedvábné stezky,“ uvedl Sonexay Siphandone, místopředseda laoské vlády a ministr plánování a investic.

Velvyslanec Indonésie v Číně Djauhari Oratmangun během veletrhu uvedl, že lepší spolupráce mezi Čínou a sdružením ASEAN v blízké budoucnosti bude přínosem a prospěchem pro blaho lidí v Číně, zemích ASEAN a Hedvábné stezky.

Letošní výstava rovněž vyzdvihla Regionální komplexní ekonomické partnerství (RCEP), největší obchodní pakt na světě, který na začátku tohoto měsíce podepsalo 15 asijsko-pacifických zemí včetně 10 členů ASEAN a Číny.

Wang Lei, generální tajemník sekretariátu Expo, uvedl, že platforma pro dialog na vysoké úrovni bude rozšířena z Číny a ASEAN do zemí RCEP (The Regional Comprehensive Economic Partnership), což je povzbudí, aby hrály aktivnější roli při rozvoji Hedvábné stezky.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *