Dopravní projekty pro získání více finančních prostředků

V úterý uvedli úředníci a odborníci, že finanční podpora pro klíčové dopravní projekty se v příštích pěti letech zvýší v rámci úsilí Číny vybudovat moderní logistický systém a podpořit vysoce kvalitní rozvoj.

Meng Wei, mluvčí komise pro národní rozvoj a reformy (NDRC), uvedla, že země bude během 14. pětiletého plánu (2021–2025) prosazovat řadu klíčových projektů, jako je železnice S‘-čchuan-Tibet a nový západní koridor země-moře.

„Výstavba těchto velkých projektů bude hrát klíčovou roli při podpoře slabých vazeb v infrastruktuře, podpoře silného domácího trhu a podpoře hospodářského a sociálního rozvoje,“ řekla Meng na tiskové konferenci v Pekingu. „NDRC bude spolupracovat s příslušnými stranami na posílení celkového plánování a koordinace s cílem zajistit provádění velkých projektů během tohoto období.“

NDRC uvedla, že urychlí přípravu příštího pětiletého plánu, zahrne způsobilé železniční projekty do moderního komplexního dopravního systému země a speciálního plánu rozvoje železnice, stejně jako zvýší finanční podporu pro klíčové projekty.

Konkrétně NDRC plánuje urychlit realizaci projektu renovace a rozšíření letišť v Si-anu (Xi’an), Lan-čou (Lanzhou), Si-ningu (Xining), Šen-čenu (Shenzhen), Fu-čou (Fuzhou), Kuej-jangu (Guiyang), Haikou (Chaj-kchou), Kuang-čou (Guangzhou), Čchung-čching (Chongqing) a Čchang-ša (Changsha). Rovněž bude prosazovat předrenovační a rozšiřující projekty letišť v Sia-men, Ta-lien a Kchun-ming a podpoří výstavbu řady sekundárních letišť.

Kromě podpory účasti soukromého sektoru v klíčových projektech bude vyvinuto větší úsilí také k plnému využití investic z rozpočtu ústřední vlády a zvláštních dluhopisů místní správy.

Odborníci uvedli, že krok k posílení klíčových infrastrukturních projektů je v souladu s rozhodnutím ústřední vlády posílit sílu země v dopravě a urychlit výstavbu infrastruktury pro 14. pětiletý plán.

Wei Wei, analytik společnosti Ping An Securities, citoval komuniké z pátého plenárního zasedání 19. ústředního výboru Komunistické strany Číny a uvedl, že výstavba moderního logistického systému pomůže podpořit silný domácí trh a snížit náklady pro společnosti a podporovat spotřebu.

Wang Yong, hostující profesor na KTH Royal Institute of Technology ve švédském Stockholmu, uvedl, že Čína vstoupila do klíčové fáze modernizace logistického systému.

„Čína potřebuje vysoce kvalitní moderní systém, aby mohla sledovat nový vývojový model „dvojího oběhu“,“ uvedl Wang. „Je třeba vyvinout větší úsilí k rozšíření efektivní nabídky na logistickém trhu a zvýšit obslužnost dopravních uzlů.“

Aby Čína udržovala krok s rostoucí poptávkou po nákladních vlacích uprostřed covid-19, které narušilo mezinárodní leteckou a námořní dopravu, zvyšuje úsilí o další zlepšování čínsko-evropské železniční nákladní dopravy, uvedla Meng z NDRC.

Řekla, že NRDC bude spolupracovat s dalšími ministerstvy a místními vládami na urychlení výstavby klíčových přístavů, vyřešení úzkých míst v dopravě a urychlení výstavby demonstračních projektů čínsko-evropského střediska pro shromažďování železniční nákladní dopravy.

Bude také vyvinuto větší úsilí na rozšíření obslužnosti stanic Manzhouli (Man-čou-li), Ereenhot a Alataw Pass, na podporu modernizace a transformace západních, středních a východních tras čínsko-evropských železničních tratí a na otevření nových tras v zámoří, uvedla Meng.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *