Cla a nejistota vedou k poklesu vývozu z USA do Číny

Cla a nejisté podnikatelské prostředí vyvolaly v posledních dvou letech strmý pokles amerického vývozu do Číny, ale podle studie zveřejněné ve středu americko-čínskou obchodní radou (USCBC) zůstává Čína pro americké vývozce špičkovým trhem.

Vývoz zboží do Číny již druhý rok po sobě poklesl, přičemž pouze zhruba jedna třetina amerických okrsků zaznamenala růst vývozu zboží do Číny. „Mnozí stále nebyli schopni vyrovnat ztráty vzniklé od začátku obchodní války,“ ukázala studie.

Podle studie se vývoz amerického zboží do Číny v roce 2019 snížil o 11,4 procenta na 104,8 miliardy dolarů poté, co se o rok dříve snížil o více než 7 procent.

Vývoz služeb rostl, ale ve srovnání s minulými roky „pomalým“ tempem, uvádí studie. Od roku 2016 do roku 2018 vzrostl vývoz služeb do Číny v průměru o 2 procenta, v porovnání s průměrem více než 18 procent od roku 2009 do roku 2016.

„Od průmyslových center vyrábějících americké exportní výrobky po komunitu Středozápadu, kde je místní životní silou zemědělství, měl pokles vývozu do Číny skutečné a negativní dopady na životy lidí,“ řekl prezident USCBC Craig Allen.

„Od mainských humrů po texaskou ropu představují tyto vývozy výplaty pro tisíce Američanů po celé zemi a daňové příjmy pro místní vlády,“ uvedl Allen, jehož obchodní sdružení zastupuje více než 200 amerických společností obchodujících s Čínou.

Přes klesající míru vývozu zůstala Čína v posledním roce třetím největším trhem pro vývoz zboží a služeb z USA, což podle obchodního sdružení svědčí o důležitosti Číny jako kupujícího zboží, nikoli pouze prodejce.

„Čína je naším nedílným obchodním partnerem, od levného zboží, které nakupujete online nebo v obchodech, až po tisíce dobře placených pracovních míst podporovaných exportem,“ uvedl Allen.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *