Obezřetná měnová politika musí být pružnější a cílenější

Čínská centrální banka se ve čtvrtek zavázala, že její obezřetná měnová politika bude cílenější a pružnější, aby se lépe přizpůsobila potřebám kvalitativního rozvoje a více se zaměřila na účinnost finančních služeb na podporu reálné ekonomiky.

Další úsilí bude věnováno zdokonalení mechanismu regulace peněžní zásoby k udržení přiměřené a dostatečné likvidity, uvedla Čínská lidová banka (PBOC) ve své zprávě o měnové politice za třetí čtvrtletí a vyloučila možnost „povodňového“ stimulu.

PBOC zdůraznila úsilí umožnit, aby nástroje strukturální politiky, včetně rediskontních programů a programů opětovného půjčování, hrály účinnější roli při stabilizaci podniků a pracovních míst.

Předpokládá se, že čínské finanční instituce letos ušetří podnikům 1,5 miliardy juanů (asi 5 miliard Kč) prostřednictvím opatření na podporu reálné ekonomiky.

Za prvních deset měsíců finanční instituce podle zprávy ušetřily podnikům kolem 1,25 miliardy jüanů (asi 4,2 miliardy Kč).

Centrální banka také přislíbila úsilí o inovaci nástrojů strukturální politiky a prohloubení úrokových a směnných reforem.

Zopakovala, že sektor nemovitostí nebude používán jako prostředek ke krátkodobým stimulům, a slíbila zachovat kontinuitu, konzistenci a stabilitu finančních politik v oblasti nemovitostí.

Zatímco základy stabilního a zdravého rozvoje Číny zůstávají ve střednědobém i dlouhodobém horizontu nezměněny, složitost mezinárodního prostředí přinesla rostoucí nestabilitu a nejistotu, uvádí zpráva.

Čína zaznamenala ve třetím čtvrtletí nejlepší čtvrtletní ekonomickou výkonnost roku s meziročním růstem o 0,7 procenta za prvních devět měsíců jako první hlavní ekonomika, která se po hospodářském propadu způsobenému covid-19 vrátí k růstu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *